Aktualności
Czwartek, 26 marca 2015 20:43

"Dom poza Domem" - projekt Fundacji Ronalda McDonalda zrealizowany na ternie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu (zdjęcia)

Już jesienią najbliżsi małych pacjentów z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego z Prokocimia będą mogli korzystać z bezpłatnego hoteliku budowanego przez Fundację Ronalda McDonalda „Dom poza Domem”. To pierwsza tego typu inicjatywa Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce.
Na całym świecie funkcjonuje obecnie 347 hoteli rodzinnych Domów Ronalda McDonalda wspierających rodziny ciężko chorych dzieci przebywających w szpitalach na leczeniu.

Sześć lat temu polski oddział Fundacji uruchomił program Pokoju Rodzinnego. Zespół pomieszczeń socjalnych oddanych do użytku w Szpitalu - Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu pod Warszawą z powodzeniem służy rodzinom małych pacjentów tej placówki. Krakowski „Dom poza Domem”będzie miał około 1300m2 powierzchni użytkowej.

W dwukondygnacyjnym budynku znajdzie się 20 pokoi hotelowych, w tym także przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Komunikację między piętrami usprawni nowoczesna winda. Funkcję hotelową uzupełni duża powierzchnia użytkowa. Na parterze będzie wybudowana przestronna kuchnia umożliwiająca korzystanie przez wielu gości jednocześnie. W „domu poza domem” zaprojektowano także wspólną jadalnię, pokój zabaw dla dzieci, przestronny salon wypoczynkowy. W hoteliku będą pracować wykwalifikowani wolontariusze. Rodzice otrzymają oprócz uśmiechu także wykwalifikowaną pomoc psychologiczną.

- Krakowski Dom Ronalda McDonalda to nie tylko ściany i powierzchnia użytkowa. Parametry techniczne są bardzo ważne, ale to co naprawdę zaoferuje ta placówka to wsparcie, jakie będzie dawała rodzicom i bliskim małych pacjentów szpitala w trudnych chwilach hospitalizacji i procesu leczenia. Możliwość skorzystania z domowych warunków, spokoju i poczucia bezpieczeństwa, pozwolą bliskim małych pacjentów w pełni skoncentrować swoje wysiłki na wspieraniu dziecka w walce z chorobą. Domy Ronalda McDonalda, gdziekolwiek na świecie powstają, służą rodzinie by być razem w najtrudniejszym dla niej czasie, jakim jest choroba dziecka. – podkreśla Prezes Fundacji Ronalda McDonalda, prof. dr hab. n. med. Adam Jelonek. W najbliższych tygodniach na dachu montowane będą centrale wentylacyjne i panele fotowoltaiczne służące do podgrzewania wody użytkowej.

Fundacja Ronalda McDonalda zaprasza wszystkich ludzi o otwartych sercach, którzy poprzez swoje kompetencje, czas i wiedzę pragną wesprzeć działania Domu, o kontakt z jej biurem. A my już niebawem przedstawimy wam pierwszych krakowskich wolontariuszy Fundacji McDonalda. Wśród nich są niebanalne Krakowianki i Krakowianie o złotych sercach! Dzięki takim ludziom piękne inicjatywy spełniają się szybciej.

Tekst i zdj. Anna Mączka
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
balony
Najczęściej czytane
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl