Aktualności
Niedziela, 6 listopada 2022 20:00

"70 roków minyno" - koncert z okazji jubileuszu działalności artystycznej studenckiego zespołu góralskiego "Skalni" (retransmisja)

W Nowohuckim Centrum Kultury odbył się Koncert Jubileuszowy z okazji 70-tej rocznicy działalności artystycznej Studenckiego Zespołu Góralskiego "Skalni".
Zespół "Skalni" skupia młodzież akademicką z terenów Podhala i okolic. Jubileusz był okazją do spotkania kilku pokoleń członków zespołu, którzy na przestrzeni wielu lat poprzez taniec, śpiew i muzykę góralską podtrzymują tradycję tej kultury. Przez wszystkie lata istnienia zespołu jego członkami byli i są studenci wyższych uczelni krakowskich pochodzący z Podhala oraz innych terenów Małopolski. Wielu z nich po ukończeniu studiów zajmuje się pracą organizacyjną i artystyczną w swoich rodzinnych stronach. Inni już mniej tańczą i śpiewają, ale do "Skalnych" się przyznają.

W jubileuszowej gali wzięli udział samorządowcy z Podhala. Powiat tatrzański reprezentował Andrzej Skupień - członek zespołu Skalni. Był także sekretarz stanu w ministerstwie sportu Andrzej Gut Mostowy - również kiedyś członek "Skalnych". - Mam dla was przesłanie od ministra kultury, który ufundował specjalną nagrodę. Stosowny, godny przelew już się dokonuje. Ta nagroda to wyraz naszej wdzięczności za to, co dzieje się od kilkudziesięciu lat dzięki zespołowi "Skalni". Młodzież z Podhala, która szuka swoich korzeni na studiach w Krakowie może je znaleźć - mówił minister.


Wieloletni kierownik zespołu - Józef Brzuchacz otrzymał Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".


O historii Studenckiego Zespołu Góralskiego "Skalni" pisaliśmy z okazji poprzednich obchodów jubileuszu "Skalni" tańczą i śpiewają od 65 lat.

Relację z koncertu można obejrzeć na portalu społecznościowym Zespołu "Skalni".
s/
Stramuś
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl