Aktualności
Wtorek, 30 września 2014 15:49

Krzyż Małopolski dla prof. Heleny Łazarskiej

Podczas koncertu promującego Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu odbył się benefis prof. Heleny Łazarskiej - inicjatorki i wieloletniej dyrektor artystycznej festiwalu. Przewodniczący Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda wręczył artystce Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski.
Prof. Helena Łazarska odznaczono za konsekwentne zaangażowanie w sprawy innych ludzi, aktywne działania na rzecz lokalnej społeczności, podejmowanie inicjatyw dla budowania wspólnego dobra oraz udowadnianie, iż działania jednostki mogą skutecznie uzupełniać działalność władz publicznych.

W czasie koncertu Laureaci Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka, wykonali znane arie z oper włoskich. Nie zabrakło również informacji o początkach konkursu, jego znaczeniu, osobach, które go organizowały oraz laureatach. Odbyło się także symboliczne przekazanie funkcji dyrektora artystycznego Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari wybitnej śpiewaczce operowej, mezzosopranistce Małgorzacie Walewskiej.

Helena Łazarska (sopran) naukę śpiewu rozpoczęła u Erazmy Janowicz-Kopaczyńskiej kontynuując ją później w PWSM w Krakowie (dyplom 1962). Doskonaliła swe umiejętności w Paryżu, Weimarze i Mediolanie. W latach 1964 – 72 była zaangażowana w Operze Śląskiej w Bytomiu. Sukcesy odnosiła przede wszystkim w repertuarze mozartowskim prowadząc intensywną działalność koncertową w całej Europie. Jej repertuar obejmuje utwory od baroku po współczesność, łącznie z repertuarem awangardowym. Działalność pedagogiczną rozpoczęła w 1970 w AM w Katowicach, Gdańsku i Krakowie, gdzie od 1980 była kierownikiem Katedry Wokalistyki. W 1987 została zaangażowana jako profesor zwyczajny do Mozarteum w Salzburgu. Od 1991 pracuje w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu (obecnie Universität für Musik und Darstellende Kunst). Zasiadała wielokrotnie w jury międzynarodowych konkursów m.in. w Pradze, Genewie, Paryżu, Salzburgu, Caracas i s’Hertogenbosch. Prowadzi międzynarodowe kursy mistrzowskie (ponad 150) w Europie, Azji i Ameryce. Ma renomę jednego z bardziej liczących się pedagogów w Europie. Jest członkiem honorowym brytyjskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu „Aotos”. W 1985 była inicjatorką i twórczynią koncepcji festiwalu i konkursu „Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari” w Nowym Sączu. Obecnie przedsięwzięcie to nosi nazwę Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.

zdj. Piotr Gryźlak – MCK „SOKÓŁ”

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl