Golemo
Aktualności
Niedziela, 19 października 2014 17:52

33,8 mln zł dotacji na zachodnią obwodnicę Nowego Sącza

Wkrótce ruszy budowa zachodniej obwodnicy Nowego Sącza – połączenia miejscowości Brzezna z drogą krajową nr 28. Umowę gwarantującą wsparcie inwestycji ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego podpisali: marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa i starosta nowosądecki Jan Golonka.
- Inwestycja jest jedną z kluczowych dla całego układu drogowego wokół Nowego Sącza. Ostatni, brakujący odcinek od ulicy Marcinkowickiej do Biczyc Dolnych jest wpisany do Kontraktu Regionalnego, co daje perspektywę, że w przeciągu paru lat będziemy mieli trasę, która w sposób radykalny ułatwi komunikację międzyaglomeracyjną wokół Nowego Sącza – zaznaczył marszałek Marek Sowa.

Całkowita wartość przedsięwzięcia wyniesie ok. 47 mln zł, w tym wysokość dotacji to prawie 34 mln zł. Beneficjentem środków jest powiat nowosądecki.

W ramach projektu powstaną dwa nowe skrzyżowania typu małe rondo, a także zostanie rozbudowane istniejące już rondo na drodze wojewódzkiej w Brzeznej. Przy skrzyżowaniach powstaną wyspy kanalizujące ruch, zatoki autobusowe i oświetlenie drogi. By poprawić bezpieczeństwo pieszych pojawią się chodniki na skrzyżowaniach oraz na rondach, oddzielone zieleńcami od jezdni. Obniżone będą także krawężniki, a także powstanie oświetlenie skrzyżowań. Ponadto wybudowane zostanie prawie 1,8 km chodnika na odcinkach międzywęzłowych.

Droga stanowić będzie kontynuację zrealizowanej w 2011 r. obwodnicy Podegrodzia (w ciągu drogi wojewódzkiej DW 969) i północnej obwodnicy Nowego Sącza (w ciągu drogi krajowej DK 28). Przenoszony tam będzie ruch tranzytowy, przechodzący przez powiat nowosądecki, a szczególnie gminę Chełmiec, do przejść granicznych w Piwnicznej-Zdroju i Leluchowie, z węzłów autostradowych Bochnia i Brzesko. Poprawią się także połączenia komunikacyjne z gmin Chełmiec i Podegrodzie do ośrodków gospodarczych, jakimi są Nowy Sącz, Stary Sącz i Limanowa. Powstała droga odciąży od ruchu śródmieście Nowego Sącza, a w jeszcze większym stopniu centrum gminy Chełmiec. Droga zapewni także połączenie ze strefami turystycznymi w okolicach Muszyny, Piwnicznej-Zdroju, Krościenka nad Dunajcem i Podhala.

Powstanie zachodniej obwodnicy Nowego Sącza w znacznym stopniu przyczyni się do wzrostu płynności ruchu samochodowego. Na odcinkach, gdzie przebieg drogi pokrywa się z przebiegiem istniejących wałów, droga będzie jednocześnie pełniła istotną funkcję wału przeciwpowodziowego.

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl