Kopalnia
Aktualności
Niedziela, 23 czerwca 2019 13:33

Złoty Krzyż Małopolski dla Wandy Półtawskiej

Długoletnia praca naukowa oparta na zasadach filozofii Jana Pawła II, a przede wszystkim ofiarowanie życia upowszechnianiu dzieła Wielkiego Polaka – to zadania, którym poświęciła się dr n. med. Wanda Półtawska.
W poniedziałek, 24 czerwca w Krakowie, w Muzeum Jana Pawła II wicemarszałkowie Łukasz Smółka i Tomasz Urynowicz, Anna Pieczarka z Zarządu Województwa Małopolskiego oraz przewodniczący Sejmiku WM - Rafał Bochenek odznaczą tę wybitną osobę Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego - Krzyżem Małopolski.

Profesor Wanda Półtawska jest honorową Obywatelką Miasta Zakopane. To była więźniarka KL Ravensbrück, przyjaciółka Jana Pawła II, autorka wielu książek i publikacji. Po wojnie prof. Wanda Półtawska, była psychiatrą. Współpracowała szczególnie z dziećmi i młodzieżą.

Wanda Półtawska urodzona w Lublinie, w chwili wybuchu wojny była uczennicą drugiej klasy liceum. Jako harcerka zajęła się służbą pomocniczą i przystąpiła do konspiracyjnej walki w roli łączniczki. Uczestniczyła także w tajnym nauczaniu. W lutym 1941 roku została aresztowana przez gestapo i osadzona w więzieniu na zamku lubelskim. 22 września 1941 r. przewieziona została do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. W obozie została zoperowana przez niemieckich lekarzy w pierwszej grupie ofiar eksperymentów medycznych. Później spisała swoje wspomnienia z tego okresu.

Wanda Półtawska zasłużyła się dla Zakopanego poprzez wkład w duszpasterstwo rodzin, które zostało zapoczątkowane w latach 60 – 70 w parafii Najświętszej Rodziny. Pomogła także znaleźć osoby w kraju i za granicą, od których pozyskano środki na budowę Kościoła Św. Krzyża. Przyczyniła się również do sprowadzenia Relikwii Ojca Pio i figury Matki Bożej Fatimskiej.

opr.s/ zdj. Marcin Szkodziński
TdP
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl