WSB
Aktualności
Niedziela, 14 sierpnia 2016 16:06

Zioła w Orawskim Parku Etnograficznym (zdjęcia)

W Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej otwarta została wystawa "Zioła z siedmiu miedz". Spotkanie nawiązuje do jutrzejszego święta, w które zwyczajowo święci się rośliny w bukietach.
W polskiej tradycji ludowej uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywano świętem Matki Bożej Zielnej lub Matką Bożą Zielną. To największe i prawdopodobnie najstarsze święto maryjne chrześcijaństwa.

Tego dnia wierni przynoszą do kościołów polne kwiaty i zioła, wśród których jest macierzanka, mięta, ruta, polej, jałowiec, borówki, poziomki, czy maliny. Poświęcone rośliny miały różnorodne zastosowanie. Bukiety i wianki trzymano przez cały rok, wierzono że chronią od nieszczęścia, choroby, czy pioruna. Wianki wieszano na drzwiach, a bukiety wkładano za święte obrazy.

W Zubrzycy Górnej o ziołach opowiadała Zofia Warciak, pracownik, przewodnik muzeum. Uzupełnieniem orawskiego spotkania był konkurs "Zioła Matki Bożej", w którym uczestnicy mgli wykazać się wiedzą na temat roślin i ich leczniczego zastosowania.

s/ zdj. Łukasz Sowiński
WSB
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Partnerzy malopolskaonline.pl