Kopalnia
Aktualności
Wtorek, 28 października 2014 21:01

Zdążyć z pomocą

Na temat metod leczenia zawałów serca w Małopolsce, o tym jak zmieniało się to na przestrzeni lat, jak sytuacja wygląda dzisiaj oraz standardów do których dążymy w Teatrze im. Juliusza Słowackiego dyskutowali wybitni małopolscy specjaliści w tej dziedzinie. Wydarzenie było również okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień. Z rąk marszałka Marka Sowy odebrali je najlepsi kardiolodzy z regionu.

Innowacyjny w skali kraju i Europy Małopolski Program Interwencyjnego Leczenia Zawału Serca ma już 15 lat. Opracowana kilkanaście lat temu i zastosowana w Małopolsce metoda leczenia zawału serca przyczyniła się do uratowania życia wielu ludzi.

- To niezwykłe uczucie stać przed potęgą polskiej kardiologii i kardiochirurgii. Jako marszałek województwa z dumą mogę powiedzieć, że to właśnie od małopolskich lekarzy rozpoczęła się ta rewolucyjna inicjatywa dzięki której Małopolanie mogą czuć się bezpiecznie i cieszyć się dobrym zdrowiem – mówił otwierając spotkanie marszałek Marek Sowa.

Leczenie interwencyjne zawału serca wymaga teletransmisji danych oraz zintegrowanego transportu medycznego pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi do najbliższego ośrodka kardiologii interwencyjnej. Ta potrzeba stała się inspiracją do rozwoju nowych projektów np.: systemu teletransmisji EKG, pozwalającego na przesyłanie zapisu EKG pacjenta bezpośrednio z miejsca wezwania zespołu ratownictwa do pracowni hemodynamiki. System powstał w ramach kluczowego projektu „Budowa zintegrowanych systemów informatycznych do zarządzania i monitoringu satelitarnego w Małopolsce”. Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 21 mln zł, z czego ok. 18 mln stanowi dofinansowanie w ramach MRPO 2007-2013. Dzisiejsze spotkanie organizowane przez Województwo Małopolskie było również okazją do przedstawienia rozwiązań tego wdrażanego w Małopolsce programu.

W czasie konferencji zaproszeni goście dyskutowali również na temat współpracy wojewódzkich sieci ośrodków kardiologicznych i kardiochirurgicznych z Centrum Referencyjnym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w celu zmniejszenia śmiertelności w wyniku chorób układu krążenia.

Spotkanie było również też okazją do uhonorowania wybitnych małopolskich kardiologów. Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego Krzyż Małopolski z rąk marszałka Marka Sowy odebrali: Jerzy Sadowski, Dariusz Dudek, Krzysztof Żmudka, Jacek Dubiel, Antoni Dziatkowiak. Wręczono również wyróżnienia w postaci dyplomów.

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl