Aktualności
Wtorek, 25 kwietnia 2017 21:29

Zbliża się kolejny, 51. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju

W sali senackiej Akademii Muzycznej w Krakowie odbyła się dziś konferencja w czasie której, zaprezentowano program tegorocznego festiwalu który odbędzie się w dniach od 12 do 19 sierpnia.
Konferencje otworzył burmistrz Krynicy dr Dariusz Reśko - przypomniał, że poprzednia, jubileuszowa edycja festiwalu cieszyła się wielkim zainteresowaniem i spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem, co pozwala sądzić, że organizatorzy podołali zadaniu jakie przed nimi stało.

Zaraz jednak, gdy kończy się jeden festiwal rozpoczynają się mozolne przygotowania do kolejnego. W tym roku - za co dziękował premierowi Piotrowi Glińskiemu burmistrz Resko - Festiwal im. Jana Kiepury dofinansowany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 800 tysięcy złotych. Także władze wojewódzkie za sprawą marszałka Jacka Krupy jak co roku stanęły na wysokości zadania i wsparły imprezę, którą sam zarząd województwa określa jaką jedną z najważniejszych w Małopolsce.

W konferencji udział wzięli także Elżbieta Gładysz - prezes stowarzyszenia miłośników Opery Krakowskiej Aria, rektor Akademii Muzycznej Stanisław Krawczyński oraz Ryszard Karczykowski którzy tworzą nowe ciało odpowiedzialne za artystyczny kształt festiwalu - radę programową.

Jak co roku festiwal obfitował będzie w wiele muzycznych atrakcji i podobnie jak dotąd, festiwalowe wydarzenia opanują całą Krynicę. Główne wieczorne koncerty odbywać się będą w Pijalni Głównej na krynickim deptaku, codziennie o 11.oo w sali balowej Starego Domu Zdrojowego odbywać się będą prowadzone przez Elżbietę Gładysz spotkania z artystami a popołudnia upłynął przy dźwiękach recitali i koncertów uczestników muzycznych warsztatów. W sumie w ciągu festiwalowego tygodnia odbędzie się 30 wydarzeń, z których - co podkreślają organizatorzy - jedynie osiem będzie biletowanych. Pozostałe 22 koncerty i spotkania są całkowicie otwarte dla wszystkich chętnych.

Kontynuowane będą zapoczątkowane w tamtym roku przez Łukasza Lecha spotkania z Janem Kiepurą i jego małżonką Martą Eggerth. Co dzień o 18.45 na deptak zajedzie autentyczny Dodge z 1917 roku w którym przybywać będą Państwo Kiepurowie w rolę których w tym roku wcielą się Adam Sobierajski i Katarzyna Laskowska.

W ubiegłym roku pomysł cieszył się ogromnym zainteresowaniem a na deptaku co dzień gromadziły się tłumy, chłonące opowieści i anegdoty na temat największego polskiego śpiewaka opowiadane przez pomysłodawce wydarzenia Łukasza Lecha. Ten z resztą, na dzisiejszej konferencji zapewnił, że znalazł w najdalszych zakątkach krakowskich bibliotek wiele kolejnych publikacji na temat Kiepury, i że kolejnych opowieści nie zabraknie.
Publiczność gromadząca się podczas tych, noszących nazwę "Uśmiechnij się z Kiepurą" spotkań bardzo chętnie śpiewała razem z Janem i jego żoną, dlatego w tym roku przygotowane zostaną śpiewniki, a samym spotkaniom codziennie towarzyszyć będzie Krynicka Orkiestra Zdrojowa im. Adama Wrońskiego.

51. edycja festiwalu będzie też okazją do premiery pieśni o Krynicy do której w swoich zasobach dotarł Aleksander Półchłopek - syn pomysłodawcy festiwalu.

Z okazji Festiwalu do Krynicy przyjedzie ponad 500 artystów z całego świata. Poza najbardziej znanymi w naszym kraju nazwiskami, na festiwalowych scenach zobaczymy też naszych rodaków którzy swoje kariery związali z innymi krajami. W inaugurującym Festiwal koncercie "Aria dla Krynicy" zobaczymy między innymi Agnes Wolski, Edytę Kulczak, Aleksandra Pinderaka, Marcina Bronikowskiego i Wojciecha Śmiłka.

Kolejny dzień przyniesie ucztę miłośnikom operetki, na scenie w koncercie zatytułowanym "Zakochani w operetce" zobaczymy między innymi Bogumiłę Dziel-Wawrowską, Katarzyne Laskowską, Joannę Jakubas, Adama Sobierajskiego, Miłosza Gałaja i Rafała Songana.

Prawdziwa niespodzianka czeka nas jednak w trzecim dniu. Po udanym udziale muzyków z Hiszpanii w ubiegłorocznej edycji festiwalu w tym roku zwrócono się na wschód. "Świat w hołdzie Janowi Kiepurze" zgromadzi na scenie wybitnych wykonawców z Korei i Japonii którzy wraz z Orkiestrą Sinfonietta Cracovia i Chórem Polskiego Radia wykonają największe operowe i operetkowe przeboje z repertuaru Jana Kiepury.

Ryszard Karczykowski zapowiadając to wydarzenie powiedział, że mimo pewnej egzotyki artyści z Azji z wiekim entuzjazmem i ochota odpowiedzieli na zaproszenie do udziału w Festiwalu. Choć większość utworów wykonanych będzie w języku włoskim to na cześć Jana Kiepury wykonają też utwory w jego ojczystym języku.

Kolejne dni przyniosą koncert najbardziej uzdolnionych polskich muzyków młodego pokolenia. Koncert "Kiepura i co dalej" to zdaniem Ryszarda Karczykowskiego wielki prestiż i nobilitacja dla młodych wokalistów którzy zostają do niego zaproszeni. Następnie studenci krakowskiej Akademii Muzycznej zaproponują spektakl operowy "Xerxes" a w czwartek Teatr Muzyczny z Łodzi zaprosi melomanów na spektakl operowy "Wielka Księżna Gerolstein"

Festiwal Kiepury to święto głosu. Kilka edycji temu organizatorzy zaproponowali nieco odbiegający do przyjętej formuły koncert "Michael Jackson Symfonicznie" w którym zobaczyliśmy między innymi Mateusza Ziółko, a w tym roku w czwartkowy wieczór wokalnymi zdolnościami publikę zachwyci Natalia Kukulska.

Na zakończenie w "Koncercie finałowym festiwalu" zobaczymy Edytę Piasecką, Małgorzatę Walewską, Emila Ławeckiego, Wojciecha Sokolnickiego, Leszka Skrla.

Wojciech Król - dyrektor Centrum Kultury w Krynicy Zdroju czyli organizatora Festiwalu ogłosił, że od jutra rozpoczyna się sprzedaż biletów. Można je nabyć w Krynicy i przez internet, za pośrednictwem strony www.festiwalkiepury.pl

Dyrektor Król przypomniał też, że w tym roku 30-lecie działalności obchodzi działający w Krynicy Zespół Artystyczny Miniatury i na tą okazje dzień przed rozpoczęciem Festiwalu 11 sierpnia młode baletnice zaprezentują widowisko "Królewna Śnieżka"


Szczegółowy program wydarzeń 51. Festiwalu im. Jana Kiepury zamieścimy niebawem w dziale Co Gdzie Kiedy, a TUTAJ można zobaczyć nasze relacje z poprzednich edycji Festiwalu.

Tegorocznemu festiwalowi ponownie z dumą patronuje portal MalopolskaOnline.pl

wo/
Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl