Golemo
Aktualności
Środa, 11 września 2019 10:39

Zbliża się 55. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie

Studencki Festiwal Piosenki to jeden z najstarszych Festiwali twórczości akademickiej w Polsce. Zarówno Festiwal jak i artyści z nim związani na trwale wpisali się w rozwój polskiej kultury i sztuki.
Na Festiwalu swoje pierwsze kroki artystycznej kariery stawiali m.in. Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Maryla Rodowicz, Jacek Kaczmarski, Jan Wołek, Piotr Rogucki, Adam Nowak, Zbigniew Zamachowski, Renata Przemyk i inni. Festiwal w burzliwych czasach szybkich karier i prostych treści jest miejscem, gdzie swoją twórczość mogą zaprezentować artyści niestandardowi, często tworzący wbrew głównym nurtom, poszukujący głosu swojego pokolenia. Festiwal wspiera twórców poszukujących, młodych artystów, muzyków i literatów, którzy potrzebują bezpiecznej przestrzeni, gdzie zostaną wysłuchani a ich twórczość pokazana szerokiej publiczności. Festiwal od lat jest ważnym punktem na artystycznej mapie Polski i stanowi nierozłączny element artystycznej rzeczywistości naszego kraju oraz ma wpływ na rozwój trwałych wartości kulturalnych.


Fundacja Studencki Festiwal Piosenki, organizator Studenckiego Festiwalu Piosenki, tworząc i rozwijając Festiwal realizuje misję upowszechniania i promocji polskiej kultury, rozwoju kulturalnego i edukacji kulturalnej społeczeństwa, poprzez m.in. przygotowanie i realizację Konkursu Studenckiego Festiwalu Piosenki, który jest najważniejszą częścią Festiwalu. Głównym celem Konkursu jest prezentacja i promocja twórczości muzycznej i literackiej środowisk akademickich, umożliwienie młodym twórcom i wykonawcom prezentacji ich osiągnięć, wyłonienie najlepszych twórców i wykonawców oraz ich dalsza promocja. Do Konkursu zapraszani są twórcy wyłonieni w kwalifikacjach odbywających się na terenie całego kraju podczas przeglądów, konkursów i festiwali piosenki, organizowanych (jako autonomiczne przedsięwzięcia) przez środowiska studenckie oraz inne – silnie zainteresowane rozwojem i promocją twórczości muzycznej i literackiej młodych artystów amatorów. Kwalifikacji do Konkursu SFP dokonują członkowie: Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki, Organizator Studenckiego Festiwalu Piosenki lub inne osoby wskazane i zatwierdzone przez Organizatora.

Jubileuszowy, 55. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie" opiera się zachowaniu znakomitej tradycji i ogólnopolskiej renomy artystycznej świętującego swój jubileusz 55lecia, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, w połączeniu z promowaniem nowoczesnej, posiadającej wysokie walory artystyczne polskiej twórczości wykonawcówdebiutantów. Od 1962 roku, Studencki Festiwal Piosenki (funkcjonujący w latach 60. pod nazwą "Ogólnopolski Festiwal Piosenkarzy Studenckich", a następnie w latach 70.: "Ogólnopolski Festiwal Piosenki i Piosenkarzy Studenckich") jest jednym z
najważniejszych festiwali piosenki artystycznej i zaangażowanej na terenie całego kraju. Wśród laureatów Studenckiego Festiwalu Piosenki znajdują się artyści zasłużeni dla kultury polskiej, między innymi: Ewa Demarczyk, Maryla Rodowicz, Edyta Geppert, Marek Grechuta, Jacek Kaczmarski, Renata Przemyk, zespół Raz Dwa Trzy, Andrzej Rosiewicz, Andrzej Sikorowski, Piotr Szczepanik, Zbigniew Zamachowski, Jan Wołek. Laureaci Studenckiego Festiwalu Piosenki - od początku jego istnienia - są wizytówką artystyczną idei festiwalu, której celem jest promocja polskiej kultury słowno-muzycznej w jej najznakomitszej odsłonie. Zachowując ponad półwieczną, szlachetną tradycję festiwalu, koncepcja zadania opiera się na promocji polskich dzieł słowno-muzycznych, posiadających wysokie walory artystyczne oraz na promocji polskich twórców i wykonawców. Jubileuszowy, 55. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie stawia sobie za cel wprowadzenie nowej jakości do ogólnopolskiego życia kulturalnego w oparciu o łączenie wartości tradycji i historyczno-społecznego kontekstu funkcjonowania polskiej piosenki z nowoczesną realizacją sceniczno-muzyczną, aranżacyjną, uwzględniającą potrzeby współczesnego słuchacza i artysty. Stąd w zadaniu pojawią się zasadnicze jego części: Konkurs Laureatów (prezentujący debiutantów) oraz Koncerty Galowy i Finałowy (prezentujący laureatów minionych ) dekad i laureatów wyłonionych w Konkursie Finałowym). W związku z jubileuszowym charakterem przedsięwzięcia, koncepcja zadania zakłada integrację środowiska wykonawców- debiutantów, laureatów minionych edycji festiwalu, środowiska muzycznego i dziennikarskiego z całej Polski.

Program 55 edycji Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, który trwać będzie w dniach 12-20.10.2019r. - w naszych zapowiedziach - co, gdzie, kiedy - tutaj.

Informacje o biletach dostępne są na stronie www: http://studenckifestiwal.pl/ oraz nasz profilu na facebooku: https://www.facebook.com/StudenckiFestiwalPiosenki/.

opr.s/
Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl