Sobota, 20 kwietnia | Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
26.04.2013 | Czytano: 68

Zakopiańskie składowisko śmieci z zastępczego stało się regionalnym. Krzysztof Owczarek pyta: "dlaczego realizowany jest scenariusz zniszczenia"?

ZAKOPANE. W styczniu br. Rada Miasta zatwierdziła nowy regulamin eksploatacji składowiska na Zoniówce, jako pełniącego funkcję instalacji zastępczej. Miesiąc później Sejmik Województwa Małopolskiego zdecydował, że Zoniówka będzie składowiskiem regionalnym. Do Zakopanego zaczęto zwozić śmieci w wielkich ilościach, mimo iż oficjalnie nikt tego nie chciał.

- To efekt wniosku burmistrza Zakopanego z listopada 2012 do Marszałka Województwa Małopolskiego o przekwalifikowanie składowiska odpadów na Zoniówce w Zakopanem, z instalacji zastępczej na regionalną - informuje Radio Alex. I przypomina, że wiosną ub. roku odbyły się konsultacje społeczne w sprawie klasyfikacji Zoniówki. Zarówno mieszkańca, jak i Rada Powiatu Tatrzańskiego wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec planów uznania Zoniówki za instalację regionalną. Także burmistrz Zakopanego opowiedział się wtedy za instalacją zastępczą. Po roku Janusz Majcher zmienił zdanie.

- Nie tylko radni, ale i pan burmistrz jeszcze w lutym 2012 złożył oświadczenie, w którym sprzeciwia się utworzeniu w Zakopanem składowiska regionalnego, a radni podnosili temat zniszczenia dróg przez ciężkie samochody jadące przez drogi osiedlowe, zablokowanie w sezonie "zakopianki" oraz protesty społeczne. Skoro tak było, to dlaczego teraz realizowany jest ten scenariusz zniszczenia, przed którym burmistrz i radni przestrzegali? Przecież dzieje się tak na własne życzenie pana burmistrza, mam tu na myśli wniosek burmistrza z listopada 2012 r. do marszałka. Przecież lipcowa uchwala Sejmiku uwzględniała życzenia i Rady Miasta i Rady Powiatu. To jest rzecz zadziwiająca - mówił podczas sesji Krzysztof Owczarek, były burmistrz Zakopanego.

Przypomnijmy, burmistrz Majcher podjął decyzję, że chce jak najszybciej zamknąć składowisko, które przez długi czas uważane było za najlepsze w Małopolsce. Wygaszanie, czyli zamykanie ma zostać zakończone jeszcze w tym roku. Według przepisów - zamykane mogą być tylko te kwatery, które są zapełnione. Trwa więc ich zapełnianie.

Według decyzji środowiskowej na Zoniówce może być składowanych do 15 tysięcy ton odpadów rocznie. Bez konieczności jego rozbudowy - to składowisko mogłoby przyjmować odpady jeszcze przez 3 lata. W 2008 roku odebrano nową kwaterę składowania odpadów dla Zakopanego o objętości 200 tysięcy metrów sześciennych. Jak czytamy w informacji spółki komunalnej TESKO - "zrealizowana inwestycja zapewni Zakopanemu składowanie odpadów przez okres co najmniej 18 lat", czyli do 2026 roku.

Do końca 2016 r. składowisko to mogłoby przyjąć do 45 tysięcy ton odpadów za łączną sumę ok. 9 mln zł.

Radio Alex, s/ zdj. Regina Korczak - Watycha

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl