Golemo
Aktualności
Poniedziałek, 10 lipca 2017 19:25

Zakopane nielegalnie pobiera opłatę za czyste powietrze? UM Zakopane zapowiada odwołanie od wyroku sądu

Opłata miejscowa w Zakopanem jest pobierana niezgodnie z prawem - orzekł dziś w Krakowie Wojewódzki Sąd Administracyjny. Powodem jest to, iż miasto nie może pobierać opłaty za dobry klimat, w sytuacji, gdy powietrze w Zakopanem jest zanieczyszczone zimą ponad normę.
Zakopane podał do sądu turysta, dr Bogdan Achimescu, który nie mógł pogodzić się z tym, że płaci opłatę miejscową za pobyt w mieście, które walczy z dużym smogiem. Sąd przyznał mu rację i orzekł, że miasto będzie musiało oddać turyście opłatę miejscową, którą zapłacił. Opłata klimatyczna wynosi 2 zł za dobę od osoby. Rocznie miasto z tego tytułu notuje wpływy dochodzące do 2,7 mln zł.

O zwrot pieniędzy będzie mógł się ubiegać każdy turysta.

Tymczasem Urząd Miasta Zakopane wydał oświadczenie, w którym czytamy: "W związku z wydanym dnia 10 lipca b.r. w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym nieprawomocnym wyrokiem sądu dot. pobierania przez Miasto Zakopane opłaty miejscowej informujemy, że Miasto wystąpi o kasację wyroku do Najwyższego Sądu Administracyjnego. Ponadto zwróciliśmy się z wnioskiem o stwierdzenie zasadności pobierania opłaty miejscowej do Trybunału Konstytucyjnego.

Przypominamy, że opłata miejscowa pobierana jest w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne i walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach. Gmina Miasto Zakopane, dążąc do stałej poprawy jakości powietrza, spełnia jednocześnie wspomniane warunki związane z walorami krajobrazowymi i wypoczynkowymi.

W związku z powyższym informujemy, że Uchwała Nr XV/245/2015 Rady Miasta Zakopane z dnia 26.11.2015 roku w sprawie opłaty miejscowej nadal obowiązuje."

opr.s/ zdj. Piotr Korczak

źródło: Radio Kraków, PAP, UM Zakopane

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl