Aktualności
Poniedziałek, 21 października 2013 19:15

XIII Konkurs Potraw Regionalnych połączony z promocją wierszy - uczta dla ciała i ducha (zdjęcia)

PORONIN. Nowe Bystre było gospodarzem tegorocznego gminnego Konkursu Potraw Regionalnych. W XIII edycji smakowitego konkursu wzięło udział 6 drużyn sołeckich: Stasikówka, Poronin, Nowe Bystre, Małe Ciche, Ząb oraz Bustryk. Komisja Konkursowa oceniała 191 potraw, 75 nalewek i rodzajów ciast.
Komisja Konkursowa w składzie: Bronisław Stoch – wójt Gminy Poronin, Grzegorz Wojtera – wójt Gminy Suchy Las, Andrzej Skupień – wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego, Stanisław Kula – sołtys Sołectwa Nowe Bystre, Agata Janczura – przedstawiciel sponsora PRYMAT oraz Helena Buńda – przedstawiciel Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury oceniła blisko 300 przygotowanych potraw, nalewek i ciast.

W protokole czytamy: "w kategorii napitek obserwuje się bogactwo serwowanych win i nalewek, których przygotowanie wymaga zarówno kunsztu kulinarnego jak i odpowiedniego czasu ich dojrzewania. Jury nagrodziło każde sołectwo uwzględniając ilość potraw oraz pomysłowość przygotowania:
Małe Ciche – „wigilia i połazy” – tematyczny stół, 45 potrawy, 6 nalewek, 7 ciast, „rydze kwaszone smażone na maśle”, „jagnięcina z rydzem i oscypkiem”, „krem ze śliwkami i hałuskami”, „kapusta z grzybami i grochem”
Poronin – 48 potraw, 13 nalewek, 8 ciast, „przysmak teściowej” „cielęcina w sosie grzybowym”, „gołąbki z kaszom i grzybami” „taca z wędlinami”, „karczek po baciarsku”
Stasikówka – 35 potraw, 17 nalewek, 7 ciast, „kolana sołtyski”, „rydze na maśle”, „dziko rolada”, „barszcz na wędzonce”
Bustryk – 45 potraw, 11 nalewki, 3 ciasta, „pieczeń z dzika”, „pieczono kaczka”, „grule mascone zapiekane z oscypkiem”, „zoproska”,
Ząb – 46 potraw, 18 nalewek i 9 ciast, „kotleciki jagnięce”, „kwaśnica na wędzonce”, „udziec barani”, „miętówka”
Nowe Bystre – 65 potraw, 18 nalewek, 12 ciasta, „zołykace”, „zalewajka na sałacie”, „śpice górlaskie”, „sernik” i „borówka”
Kuchnia tradycyjna oparta jest o produkty lokalne, wyhodowane w naturalnym środowisku, których walory zdrowotne są nieocenione. Mają walory antyrakowe, antybakteryjne, obniżają ciśnienie i zły cholesterol.
Komisja Konkursowa podkreśla bogactwo stołów, prostotę potraw podniesioną do sztuki kulinarnej, Podkreślona została góralska cecha gościnności – nukanie, która była przekazana nie tylko słowem ale również sercem, spojrzeniem i urokiem osobistym gaździn.
Komisja Konkursowa podkreśla bardzo serdeczną atmosferę panującą wśród uczestników, a to, co szczególnie zwróciło uwagę to fakt, że w degustowanych daniach odnaleźliśmy smak potraw przygotowywanych przez nasze babcie i mamy. Pragniemy podziękować gaździnom z każdego sołectwa za serdeczne i ciepłe przyjęcie.

W tegorocznej edycji Konkursu zostały przyznane nagrody specjalne:
Nagroda Wójta Gminy Poronin za najlepszą tradycyjną potrawę – za kapustę z grzybami i grochem dla Stanisławy Żegleń z Małego Cichego
Nagroda Starosty Tatrzańskiego za najlepszą tradycyjną potrawę mięsną – za kolanka sołtyski dla Zofii Majerczyk z Stasikówki.
Nagroda Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury za najlepszą tradycyjną potraw z jagnięcinę – za kotleciki baranie dla Michała Stocha z Zębu.
Nagroda od Stacji Narciarskiej Małe Ciche za sałatkę – bacowską dla Krystyny Gruszki z Nowego Bystrego
Nagroda Związku Podhalan Oddział Nowe Bystre – za barszcz na wędzonce dla Zofii Gał z Stasikówki
Nagroda Sołtysa Sołectwa Nowe Bystre – za najlepszą nalewkę miętówkę dla Anny Stoch z Zębu
Nagroda Skoku Stefczyka – za kotleciki baranie dla Stanisławy Galicy z Małego Cichego

Nagrody Prezesa PLGD: danie mięsne - kaczka – Zofia Rafacz z Bustryku, danie mączne – pierogi z oscypkiem – Anna Bugara z Zębu, wypiek - piernik – Stanisława Galica z Małego Cichego, jeden z produktów zarejestrowany na liście produktów tradycyjnych przez PLGD: hałuski – Helena Szwajnos z Poronina, tarcioki - Beata Kalata z Bustryku, kapusta po góralsku – Grażyna Staszel z Nowego Bystrego.

KARNETY DO TERM SZAFLARY – za: gołąbki z kaszom i grzybami dla Anny Gał z Poronina, krem ze śliwkami dla Ludwiki Pawlikowskiej z Małego Cichego, taca z wędlinami dla Czesławy Skiby z Poronina, jagnięcina z rydzami i oscypkiem dla Stanisławy Galicy z Małego Cichego, dzikom rolade dla Joanny Pradziad z Stasikówki.

Nagroda specjalna od firmy PRYMAT dla gaździn z Sołectwa Nowe Bystre
Nagroda specjalna od firmy PRYMAT dla gaździn z Sołectwa Stasikówka
Nagroda specjalna od firmy PRYMAT dla gaździn z Sołectwa Bustryk
Nagroda TRIP – kwaśnica na wędzonce – Maria Staszel z Zębu
Nagroda Specjalna sołtysa Małego Cichego dla gaździn z Małego Cichego /.../

Serdeczne podziękowania składamy dzieci i młodzieży z zespołu "Mali Bystrzanie" za występ, który uświetnił nasz konkurs oraz muzyce góralskiej za oprawę całej naszej imprezy.

Gratulujemy udanej imprezy organizatorom i współorganizatorom".

Konkurs zorganizował Urząd Gminy Poronin wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury. Współorganizatorami tegorocznej edycji byli również sołtys i Rada Sołecka Nowe Bystre, Związek Podhalan Oddział Nowe Bystre oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Nowem Bystrem.

Kulinarnemu spotkaniu towarzyszyła promocja kolejnego tomiku wierszy nowobystrzańskiej ludowej poetki Antoniny Łacek pt. "Pod tatrzańskom strzechom".

Antonina Łacek "Majcher" urodziła się 6 sierpnia 1946 r. w Nowem Bystrem jako druga z ośmiorga dzieci w rodzinie Franciszka i Marii Zubków. Jej mama pochodzi z domu Jarosz. Ukończyła siedem klas Szkoły Podstawowej w Nowem Bystrem a po jej ukończeniu pomagała rodzicom na gospodarstwie rolnym. Przez trzy lata w okresie zimowym pracowała w Zakopanem. Prowadziła dom, gotowała, sprzątała, opiekowała się trójką dzieci. Był to bardzo trudny okres w życiu Antoniny i jej rodziny, wypełniony ciężką pracą. Po ukończeniu kursu kroju i szycia przez 30 lat zajmowała się krawiectwem równocześnie prowadząc wraz z mężem gospodarstwo rolne. Mają dwójkę dzieci - córkę i syna oraz czworo wnucząt. Antonina po ukończeniu 58 lat, odkryła w sobie dar pisania wierszy. Jak sama twierdzi natchnienie do pisania wierszy musiała otrzymać od Boga i Matki Boskiej.Wiersze o różnej tematyce: o górach, przyrodzie, ziemi ojczystej, o Bogu i ludziach początkowo pisane były tylko "do szuflady". Jedynymi czytelnikami jej twórczości byli najbliżsi. Autorka nie była przekonana, co do ich wartości artystycznych i uważała, że jej wiersze nie nadają się do publikacji. Z czasem wieści o jej twórczości docierały do coraz większego grona osób a nauczycielki z nowobystrzańskiej szkoły poprosiły Antoninę o udostępnienie jej wierszy aby mogły być przedstawiane przy różnych okazjach i uroczystościach szkolnych, kościelnych czy Związku Podhalan.

Jej wiersze pisane są przede wszystkim w gwarze góralskiej i starają się pielęgnować mowę ojców i dziadów. Wiersze Antoniny nie są jednak przeznaczone tylko dla Górali czy Podhalan, bowiem swoje przemyślenia i uczucia przelewa na papier pisząc także w języku literackim. Często tematem jej wierszy są aktualne zdarzenia jak na przykład wiersz: "Krzyż nad Smoleńskiem", oddający uczucia autorki po katastrofie lotniczej, jaka wydarzyła się w Rosji blisko Katynia.

Przepisywane na kartkach wiersze zdobywały coraz większe uznanie u czytających ją osób i tak zrodził się pomysł, aby wiersze Antoniny Łacek wydać drukiem. Dzięki staraniom wielu ludzi dobrej woli, Związkowi Podhalan z Nowego Bystrego, Urzędowi Gminy z Poronina w 2008 roku ukazał się tomik "W góralskim sercu to było ukryte" z blisko 160 wierszami. Wybór wierszy oraz wstęp są autorstwa Pani Anieli Bafii a książkę rysunkami przyozdobił Wojciech Kois. We wrześniu 2011 roku wydany zostaje drugi w dorobku tomik poezji „Góralsko Śleboda”. Podobnie jak w pierwszym wiersze są pisane w gwarze góralskiej i literackiej.

Tomik "Pod tatrzańskim strzechom" jest już trzecim w dorobku Pani Antoniny. Życzymy dalszych sukcesów i kolejnych tomików.

źródło: UG Poronin, opr.s/ zdj. Piotr Korczak
Extra Trapez
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl