Festiwal Kiepury
Aktualności
Poniedziałek, 5 lutego 2018 22:40

Wyjątkowi pracodawcy z Małopolski

Po raz kolejny przyznano Małopolską Nagrodę Rynku Pracy. Zostali nią wyróżnieni pracodawcy, podejmujący liczne inicjatywy, które pomagają pracownikom rozwijać się i podnosić kwalifikacje.
To jednak nie wszystko – nagrodzono też przedstawicieli firm, którzy w szczególny sposób wspierają łączenie życia zawodowego z prywatnym. Nagrody w imieniu samorządu województwa wręczyli wicemarszałkowie Wojciech Kozak oraz Stanisław Sorys.

- Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku pracy sprawia, że coraz częściej pracownicy muszą nabywać nowe umiejętności. Dlatego dziś wyróżniamy wiele osób, które nie tylko pomagają w rozwoju zawodowym, ale też tworzą coraz lepsze warunki pracy czy starają się umiejętnie wykorzystać doświadczenie starszych kolegów przez tych, którzy w nowej pracy stawiają dopiero swoje pierwsze kroki - mówił podczas gali wręczenia Małopolskiej Nagrody Rynku Pracy wicemarszałek Stanisław Sorys, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za rynek pracy.Wyróżnienie zostało wręczone w dwóch kategoriach. Pierwsza z nich, czyli osobowość rynku pracy, tradycyjnie trafia do osób aktywnie działających na rzecz polepszenia sytuacji mieszkańców na rynku pracy oraz zwiększenia konkurencyjności małopolskich firm. W tym roku została przyznana Romanowi Ciepieli.

Z kolei tytuł małopolskiego pracodawcy roku przyznawany jest w dwóch podkategoriach: pierwsza z nich – małopolski pracodawca wspierający rozwój pracowników – docenia firmy, które pomagają zatrudnionym w doskonaleniu się oraz podejmują m.in. takie działania, dzięki którym można szybciej odnaleźć się w nowym miejscu pracy. W tym roku tym tytułem została nagrodzona firma SumiRiko Poland Sp. z o.o. z Wolbromia. Nagrodą małopolskiego pracodawcy przyjaznego rodzinie doceniono natomiast przedsiębiorstwa, które ułatwiają swoim pracownikom łączenie życia zawodowego z rodzinnym.Jak zaznaczył wicemarszałek Wojciech Kozak, problemy związane z próbą godzenia obowiązków służbowych i rodzicielskich wielokrotnie mogą przekładać się na jakość pracy, ale też sytuację w rodzinie.

- Bardzo się cieszę, że coraz więcej małopolskich przedsiębiorców – i to nie tylko właścicieli dużych, ale też mniejszych, rodzinnych firm – zdaje sobie sprawę z tego, że na zachowaniu równowagi pomiędzy rozwojem kariery a życiem prywatnym korzystają wszyscy – zarówno pracodawcy, jak i pracownicy - podkreślił wicemarszałek Wojciech Kozak, odpowiadający w zarządzie województwa m.in. za politykę społeczną i prorodzinną.

Przykładem małej firmy – zatrudniającej poniżej 25 osób, a na wiele sposobów ułatwiającej godzenie obowiązków z życiem prywatnym – jest Inventum Sp. z o.o. z Nowego Sącza. Jej pracownicy mogą nie tylko korzystać z elastycznych godzin pracy czy wybierać dogodny dla siebie i bliskich termin urlopu wypoczynkowego. Otrzymują oni też chociażby dofinansowanie, jeśli ich dzieci uczęszczają do żłobka. A warto dodać, że aż 80 proc. osób zatrudnionych w firmie to kobiety, z których większość ma małe dzieci. Dzięki świetnym warunkom chętnie wracają one do pracy po okresie urlopu macierzyńskiego.W kategorii średnich przedsiębiorstw, czyli zatrudniających do 250 pracowników, nagrodzono z kolei Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona Sp. z o.o. z Krakowa. Komisja konkursowa doceniła liczne ułatwienia dla mam wracających do pracy po urlopie macierzyńskim oraz mających dzieci w wieku przedszkolnym czy szkolnym. Wśród pracodawców, zatrudniających powyżej 250 osób, wyróżniono natomiast ArcelorMittal Poland. Zatrudnieni mogą korzystać m.in. z warsztatów zdrowego żywienia, a później zdrowy styl życia w swoich rodzinach. W kategorii dużych przedsiębiorstw przyznano też wyróżnienie, które trafiło do firmy Luxoft Poland Sp. z o. o. Wspomaga ona chociażby pracowników z zagranicy, którzy mogą łatwiej poznać nowe miejsce zamieszkania (m.in. w ramach specjalnych spacerów po mieście), sprawnie otrzymać kartę pobytu czy nauczyć się języka polskiego. Wszyscy zatrudnieni mogą korzystać też z indywidualnego rozkładu czasu pracy.

Gala wręczenia nagród, które przyznawane są wspólnie przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, odbyła się podczas corocznej małopolskiej konferencji publicznych służb zatrudnienia "3+5+10=18 lat – Dojrzałe rozwiązania partnerskie prosto z Małopolski". Wydarzenie, które miało miejsce w krakowskim teatrze Bagatela, było też doskonałą okazją do dyskusji m.in. na temat partnerstw regionalnych, odnoszących się do kwestii aktualnie ważnych dla rynku pracy.

opr. s/

źródło: UMWM

TdP
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl