WSB
Aktualności
Czwartek, 16 czerwca 2022 07:05

Wojewoda zarządził kontrole we wszystkich domach pomocy społecznej w Małopolsce.

To pokłosie afery w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie prowadzonym przez siostry zakonne. Dziennikarskie śledztwo wykazało tam przypadki nieludzkiego traktowania podopiecznych - wiązanie do łóżek, zamykanie w klatce, bicie mopem.
Cały artykuł "Piekło u zakonnic. Bicie, wiązanie, zamykanie w klatce. Horror dzieci w DPS pod Krakowem"

Po publikacji sprawą zainteresowali się politycy i urzędnicy. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zlecił kontrolę w jordanowskim DPS-ie. "Kontrola jest wielowątkowa. Sprawdzane są kwestie związane ze standardem zatrudnienia, jakością usług, a także m.in. stosowaniem przymusu bezpośredniego. Częścią tej kontroli są niezapowiedziane wizje lokalne, analiza materiału, przesłuchanie świadków." - czytamy w komunikacie.

Wojewoda wyraził też oczekiwanie, że zakonnice zrezygnują z prowadzenia placówki, a jego zarządzeniem zajmie się Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

- Analogiczne czynności kontrolne zostaną przeprowadzone też w innych takich placówkach. Kontrole będą niezaplanowane i będą prowadzone także w godzinach nocnych i w dni wolne od pracy. - zapowiedział Łukasz Kmita.

r/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl