Aktualności
Piątek, 18 lutego 2022 12:00

Wiatr przewrócił 30-metrowy dźwig. Służby badają okoliczności tragedii

Silny wiatr na jednym z placów budowy przewrócił 30 metrowy dźwig. Ucierpiało czterech pracowników, dwóch z nich przygniecionych elementami żurawia poniosło śmierć - krakowska policja podsumowuje wczorajszy wypadek na budowie przy ul. Domagały
Wczoraj rano dyżurny krakowskiej policji otrzymał zgłoszenie o wypadku na terenie budowy bloków mieszkalnych przy ul. Domagały. Według zgłoszenia, w wyniku porywistego wiatru doszło do przewrócenia się 30-metrowego żurawia budowlanego. Na miejscu pojawiły się służby ratunkowe Państwowa Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe i Policja, które zabezpieczyły teren oraz udzieliły poszkodowanym niezbędnej pomocy. W wyniku tego zdarzenia ucierpiało czterech pracujących na budowie mężczyzn, którzy zostali zabrani przez pogotowie ratunkowe. Niestety życia dwóch poszkodowanych w wieku 23 i 64 lat nie udało się uratować.

Okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci z prokuratorem prowadząc oględziny, analizując dokumentację budowy i przesłuchując świadków. Na obecnym etapie śledczy nie formują wniosków czy na budowie zastosowano się do wszystkich wymaganych zasad bezpieczeństwa. Sprawę badają także przedstawiciele Państwowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego i Państwowej Inspekcji Pracy.

Z wstępnych ustaleń policji wynika, że żuraw nie był użytkowany podczas tego zdarzenia i żadna z osób nie znajdowała się w kabinie, ani na konstrukcji urządzenia dźwigu. Podczas podmuchu wiatru ramię dźwigu oderwało się a podstawa uderzyła o dach i ścianę budowanego bloku. Dwóch robotników zostało przygniecionych przez elementy żurawia. Jeden z nich wykonywał prace na dachu budynku natomiast drugi pracował w pobliżu dźwigu – obaj mężczyźni później zmarli pomimo walki ratowników i lekarzy o ich życie.

Deweloper odpowiedzialny za prowadzoną budowę wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że w obliczu ostrzeżeń o silnym wietrze na wszystkich oprowadzonych przez niego budowach żurawie były wczoraj wyłączone z eksploatacji.

oprac. wo/

źródło: Policja Kraków

Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl