Golemo
Aktualności
Środa, 22 listopada 2017 20:20

W piątek rozpoczynają się Targi Świąteczne na Rynku w Krakowie

Magia świąt zagości na krakowskim rynku gdzie już od piątku otwarte będą stoiska Targów Bożonarodzeniowych. Oficjalną, uroczystą inaugurację połączoną z włączeniem iluminacji na świątecznej choince zaplanowano na sobotni wieczór.
Na targach znajdą się stoiska z polskimi potrawami z grilla, będzie stoisko z pierogami według staropolskich receptur m.in. z kaszą gryczaną i wieprzowiną, z kapustą i grzybami, z soczewicą i suszonymi pomidorami, z mięsem, szpinakiem i serem feta, bobem i boczkiem, z owocami, serem, a także stoisko serwujące zupy. Tradycyjnie na targach znajdzie się miejsce na beczki z "Grzańcem Galicyjskim". Nie zabraknie również świątecznych łakoci: prażonych orzechów, krówek, domowych ciast i ciasteczek.

Kupcy z Polski, Litwy, Ukrainy, Słowacji, Holandii, Węgier, Niemiec i Wielkiej Brytanii zaprezentują towar w około osiemdziesięciu kioskach handlowych i gastronomicznych. Targi Bożonarodzeniowe to idealna okazja nie tylko do kupienia świątecznych wyrobów, ale także do wzięcia udziału w licznych wydarzeniach towarzyszących.

Stoiska będą czynne codziennie już od piątku, 24 listopada do 26 grudnia.

Idealnym dopełnieniem zimowej przemiany Krakowa będzie 6 rzeźb świetlnych Lajkonika, które rozbłysną tysiącami granatowych świateł. Będzie je można spotkać w różnych punktach miasta. Pojawią się na placu Niepodległości, na placu Centralnym, na ulicy Św. Idziego w pobliżu zieleńca przed drogą na Wawel, na skwerze przy ulicy Generała Fielforfa-Nila oraz przed Bramą Floriańską na Barbakanie. Spostrzegawczy krakowianie zauważą, że nowoczesna forma Lajkonika nawiązuje do nowej identyfikacji wizualnej miasta.

Najbarwniejszą imprezą targów będzie korowód kolędniczy, w którym weźmie udział około 25 autentycznych amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. Spotkają się one 16 grudnia o 11:3o przy krakowskim Barbakanie, następnie barwny korowód przejdzie do Rynku w stronę estrady targów, gdzie wraz z publicznością zaśpiewa kilka kolęd.

W czasie trwania targów będzie też można wspomóc instytucje charytatywne. Swoje wyroby zaprezentują m.in. Caritas Kraków, Fundacja Pomocy Krakowskiemu Hospicjum, Polski Związek Głuchych, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół „Klika”, Stowarzyszenie Być, Alma Spei Hospicjum dla dzieci, Warsztaty Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Dobrej Nadziei, Stawiamy na Łapy. Dochód ze sprzedaży produktów i ozdób świątecznych na ich stoiskach zasili skromne budżety tych instytucji.

Symbolem targów bożonarodzeniowych jest anioł. Wystrój to głównie żywe choinki zakupione z plantacji świerków. Rynek będzie udekorowany girlandami i pachnącymi choinkami w liczbie ponad 700 sztuk oraz ciepłym, białym światłem. Dekoracje zaprojektowała Marzena Koperska.

Szczegółowy program Targów Bożonarodzeniowych dostępny jest w dziale Co Gdzie Kiedy MalopolskaOnline.pl


oprac. wo/ krakow.pl

źródło: krakow.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl