Aktualności
Poniedziałek, 18 grudnia 2017 15:06

W krakowskim „Rydygierze” będą leczyć poparzone dzieci

Wkrótce jedyny w Małopolsce ośrodek leczenia oparzeń i jeden z czterech w kraju ośrodków replantacyjnych poszerzy swoją działalność. Specjalistyczną pomocą zostaną tu objęci nie tylko dorośli, ale i poparzone dzieci. To właśnie z myślą o nich w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie powstaną oddziały: oparzeń, chirurgii plastyczno-rekonstrukcyjnej oraz intensywnej opieki medycznej. W nowym obiekcie swoją siedzibę znajdzie też oddział chirurgii plastycznej dla dorosłych.
Wartość inwestycji opiewa na kwotę ponad 34 mln zł, z czego dotacja unijna pochodząca z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 stanowi 21,6 mln zł. Umowę gwarantującą dofinansowanie projektu przekazał wicemarszałek Wojciech Kozak oraz Grzegorz Lipiec z zarządu województwa.

- W trosce o zdrowie mieszkańców, dzięki unijnym środkom, dokonujemy ogromnych zmian w naszych placówkach. Modernizujemy, przebudowujemy, kupujemy najwyższej jakości sprzęt, podnosząc tym samym standard świadczonych usług. Ale to nie wszystko. Z najlepszą kadrą medyczną, w tym z wybitnymi profesorami tworzymy zupełnie nowe oddziały – pionierskie w regionie, a nawet w Polsce. Jednym z nich będzie Małopolskie Centrum Leczenia i Rehabilitacji Oparzeń oraz Chirurgii Plastycznej i Replantacyjnej, na którego budowę przeznaczyliśmy ze środków unijnych ponad 21 mln zł - mówi odpowiedzialny w województwie za obszar zdrowia wicemarszałek Wojciech Kozak.

Jedyny w Małopolsce ośrodek dedykowany leczeniu oparzeń, chirurgii plastycznej i replantacji kończyn za niespełna półtora roku zostanie przeniesiony z aktualnych pomieszczeń do nowobudowanego, 3-kondygnacyjnego obiektu. To właśnie tu siedzibę będzie mieć Małopolskie Centrum Leczenia i Rehabilitacji Oparzeń oraz Chirurgii Plastycznej i Replantacyjnej. Lekarze ośrodka otoczą tu swoją opieką nie tylko dorosłych, ale przede wszystkim dzieci, które dotychczas musiały poszukiwać specjalistycznej pomocy w leczeniu wad wrodzonych oraz leczeniu i rehabilitacji oparzeń w ośrodkach poza regionem i krajem. Warto zaznaczyć, że centrum będzie realizować m.in. najtrudniejsze zabiegi korekcyjne wad wrodzonych twarzoczaszki czy kompleksowe zabiegi rekonstrukcyjne, w tym ucha środkowego wraz z rehabilitacją słuchu.

Nowy obiekt będzie połączony z głównym budynkiem szpitala. Poza zapleczem oddziałowym znajdą się w nim blok operacyjny oparzeniowo-plastyczny, sale zabiegowe, pracownia fizjoterapii, gabinety konsultacyjne oraz zaplecze administracyjne, socjalne i sanitarne.

Małopolskie Centrum, dzięki przeprowadzonej inwestycji, zyska nie tylko ponad 3 tys. m ² powierzchni, ale również specjalistyczny sprzęt medyczny niezbędny w leczeniu oparzeń, chirurgii plastycznej i replantacyjnej. Pacjenci będą mogli tu liczyć na najwyższej jakości specjalistyczną opiekę. Zespołem kieruje bowiem wybitny mikrochirurg dr n. med. Anna Chrapusta, która podęła się m.in. skomplikowanej operacji jednoczesnego przyszycia dwóch odciętych dłoni. Centrum zostanie także wyposażone w infrastrukturę IT, w tym m.in. w sprzęt do przesyłania obrazów w trakcie zabiegów z sali operacyjnej.

Warto podkreślić, że zastosowane w obiekcie technologie zapewnią niskie koszty utrzymania budynku. Zostaną tu bowiem wykorzystane rozwiązania bazujące m.in. na odnawialnych źródłach energii czy oszczędnym gospodarowaniu mediami.

opr. s/ na zdj. - wizualizacja przyszłego ośrodka Karolina Szewczenko-Kuczara

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl