Aktualności
Czwartek, 20 października 2016 23:26

W ciągu jednego dnia policjanci ujawnili prawie 1800 wykroczeń popełnionych przez pieszych.

Piesi jako niechronieni uczestnicy ruchu są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym.
Biorąc pod uwagę zapewnienie bezpieczeństwa pieszym, małopolska Policja zarówno w codziennej służbie jak i cyklicznie prowadzi działania ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych.

We wtorek na terenie Małopolski została przeprowadzona kolejna taka akcja, podczas której policjanci ujawnili prawie 1800 wykroczeń popełnionych przez pieszych.

W ciągu całego dnia trwania akcji na tą grupę niechronionych uczestników ruchu drogowego nałożono prawie 1000 mandatów karnych – głównie za przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych oraz niestosowanie się przez pieszych do sygnalizacji świetlnej. Ukarano także 149 rowerzystów, między innymi za jazdę wzdłuż przejścia dla pieszych.

Piesi, to nie tylko sprawcy ale także ofiary wypadków, których najczęściej sprawcami są kierujący pojazdami silnikowymi. Podczas wtorkowych działań na tych kierujących nałożono 511 mandatów karnych oraz sporządzono 36 wniosków o ukaranie do sądu. Najczęstsze ich przewinienia to nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych.

Przypominamy, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Wówczas kierujący pojazdem, dysponuje możliwością dostrzeżenia tak wyposażonego w elementy odblaskowe pieszego z dalszej odległości nawet 150 metrów, co pozwala mu na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej życie i zdrowie.Jeżeli osoba poruszająca się po drodze nie posiada elementu odblaskowego zostanie dostrzeżona z niewielkiej odległości, co najczęściej prowadzi do potrącenia.

opr.s/

źródło: Małopolska Komenda Policji

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl