Czwartek, 25 kwietnia | Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
03.10.2014 | Czytano: 63

W Białce Tatrzańskiej odbyły się Małopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki

Rozstrzygnięto także plebiscyt Wielkie Odkrywanie Małopolski. W kategorii „atrakcja turystyczna” zwyciężyła trasa turystyczna Kopalni Soli Wieliczka z podziemną ekspozycją multimedialną w komorze Kazanów i Lill Górna. Za najlepsze wydarzenie uznano Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. W kategorii „Smacznie i z tradycją - baza gastronomiczną” laureatem został Malinowy Anioł w Zielonkach. Jeśli zaś chodzi o bazę noclegową, to zwyciężył Pensjonat Prezydent w Rabce – Zdroju. Natomiast w kategorii agroturystyka wskazano Gospodarstwo u Majki Biel na Przełęczy Knurowskiej w Ochotnicy Górnej. Małopolską Osobowością Turystyki został Kajetan d’Obyrn, a miejscem z klimatem – Zakopane.

- Małopolska to najatrakcyjniejszy turystycznie regionie naszego kraju. W 2013 roku odwiedziło nas ponad 12,6 miliona gości, a badania ruchu turystycznego wykazują w tym zakresie od lat stałą tendencję wzrostową – mówił marszałek Marek Sowa, który otrzymał Medal PTTK. To najwyższe wyróżnienie PTTK dla osób lub instytucji wspierających działalność organizacji pozarządowych w dziedzinie turystyki.

Ważnym punktem Małopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki było uhonorowanie osób, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju regionalnej turystyki. Marszałek wręczył odznaki Ministra Sportu i Turystyki „Za Zasługi dla Turystyki”, które otrzymali: Luiza Biesik, Stanisław Miłkowski, Maciej Olszewski, Celina Sordyl, Bacówka „Biały Jeleń” Iwkowa oraz Andrzej Kawecki.

Wydarzenie było też okazją do udekorowania zasłużonych Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – „Krzyżami Małopolski”. Otrzymali je: Jan Łuszczewski, Jan Wieczorkowski oraz Andrzej Wojdyło.

Jan Wieczorkowski to aktywny działacz społeczny oraz samorządowiec, od lat zaangażowany w rozwój turystyki w regionie. Był m.in. inicjatorem powołania Małopolskiej Organizacji Turystycznej, będąc jej pierwszym wieloletnim prezesem – aktualnie pełni funkcję wiceprezesa. Z kolei Jan Łuszczewski od 24 lat jest prezesem Zarządu Grupy Krynickiej GOPR, od 19 lat – Członkiem Zarządu Głównego GOPR, a od 5 lat – Prezesem Zarządu Głównego GOPR. Natomiast Andrzej Wojdyło to wieloletni propagator turystyki w Małopolsce. Był inicjatorem i współorganizatorem plebiscytu „Najlepsza Stacja Narciarska”, „Wielkie Odkrywanie Małopolski” oraz konkursu „Odys”.

Marszałek wręczył też w piątek specjalne dyplomy „Za wkład w rozwój i promocję turystyki w Województwie Małopolskim”. Trafiły one m.in. do Moniki Kowalewskiej, Aleksandra Miszalskiego, Wojskowego Koła PTTK przy Klubie Dowództwa Sił Specjalnych w Krakowie, Ernesto Travel Biuro Podróży i Tour Operator , Fundacji NADwyraz, Józefa Dziubasika, Tomasza Patureja oraz Władysława Piszczka.

opr.s/
Źródło UMWM

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl