Aktualności
Sobota, 16 lutego 2019 00:55

V Festiwal „Materia Prima”: Compagnia Finzi Pasca „Donka – list do Czechowa”w ICE Kraków

Teatr Groteska w Krakowie zaprosil, w ramach „Materia Prima”. V Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy, na spektakl Donka – list do Czechowa.
Compagnia Finzi Pasca ze Szwajcarii przyjechala do Polski po raz drugi i zaprezentowala olśniewający spektakl z pogranicza teatru, teatru akrobacji, tańca, muzyki i śpiewu z udziałem jedenastu artystów-akrobatów.

W tym przedstawieniu poetyckie obrazy następują po sobie jak we śnie.

Składają się na nie zapierające dech w piersiach akrobacje, przeplatane dowcipnymi scenami wybornej klaunady.

Spektakl jest hołdem dla Antoniego Czechowa Przedstawienie powstało w 2010 roku z okazji 150. rocznicy urodzin pisarza, a jego premiera odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Czechowa w Moskwie.

W Krakowie zobaczyliśmy nową wersję spektaklu, której premiera odbyła się w 2018 roku. Daniele Finzi Pasca zgłębia w nim utwory Czechowa, jego pamiętniki, odszyfrowuje notatki, nadaje im kształt i barwę, tak by jak najpełniej przedstawić życie i naturę pisarza. „Donka” w języku rosyjskim to mały dzwoneczek umocowany na wędce, który dzwoni, kiedy ryba chwyta przynętę. Czechow uwielbiał łowić ryby, był to dla niego sposób medytacji.


Daniele Finzi Pasca jest wizjonerem teatru, twórcą sukcesów Cirque du Soleil i Cirque Éloize, a także spektakularnych ceremonii otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich. Jest reżyserem, inscenizatorem i aktorem w jednym. Jego przedstawienie Corteo wyreżyserowane w roku 2005 dla Cirque du Soleil obejrzało do tej pory osiem milionów widzów. W 2016 roku stworzył nową mistrzowską kreację Luzia dla tego najbardziej znanego na świecie nowego cyrku.


Zespół artystyczny

Scenariusz, reżyseria, reżyseria światła, choreografia:Daniele Finzi Pasca

Muzyka, orkiestracje, reżyseria dźwięku, choreografia: Maria Bonzanigo

Dyrektor kreatywny: Antonio Vergamini

Projekt scenografii i rekwizytów: Hugo Gargiulo

Współpraca artystyczna: Julie Hamelin Finzi

Projekt kostiumów: Giovanna Buzzi

Projekt wideo: Roberto Vitalini dla bashiba.com

Projekt charakteryzacji i współpraca przy tworzeniu rekwizytów: Chiqui Barbé

Wynalazca Cyr Koła: Daniel Cyr

Prace badawcze i asystent reżysera: Facundo Ponce de León

Koordynator artystyczny: Geneviève Dupéré

Współreżyseria światła i dyrektor produkcji: Alexis BowlesWystępują: Andrée-Anne Gingras-Roy, Beatriz Sayad, David Menes, Jess Gardolin, Evelyne Laforest,Félix Salas, Francesco Lanciotti, Lydia Gomez,Marco Paoletti,Melissa Vettore, Rolando Tarquini i Stéphane Gentilini

źródło: Tomasz Cichocki i materiały prasowe organizatorów

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl