Kopalnia
Aktualności
Piątek, 22 października 2021 15:56

VII Kongres Kultury Regionów

W Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu odbyła się uroczysta inauguracja VII Kongresu Kultury Regionów. Podczas wydarzenia Iwona Gibas z zarządu województwa wręczyła Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski oraz Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W inauguracji kongresu uczestniczyła również radna województwa Marta Mordarska. Witając gości i uczestników wydarzenia Iwona Gibas z zarządu województwa podkreśliła, że Kongres Kultury Regionów to wyjątkowe spotkanie pasjonatów, twórców i znawców lokalnej kultury i dziedzictwa.

- Z ogromną radością witam w miejscu, gdzie na kilka dni wszyscy możemy się stać wielką kulturową rodziną. Właśnie tutaj, w Nowym Sączu, w sposób tak szeroki, różnorodny, a także dynamiczny - poprzez wykłady, warsztaty, wydarzenia kulturalne, możemy rozmawiać o dziedzictwie niematerialnym. W tej wymianie doświadczeń nie może zabraknąć śpiewu, dźwięku, tańca – wszystkiego, co wzbogaca i ożywia poruszane przez nas tematy - powiedziała Iwona Gibas z zarządu województwa.

Podczas uroczystej inauguracji zostały wręczone Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego – Krzyże Małopolski oraz Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego, Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski został odznaczony Piotr Broda, skrzypek ludowy, jeden z najlepszych tradycyjnych instrumentalistów na Ziemi Limanowskiej, od trzydziestu lat prymista muzyki Zespołu Regionalnego SPOD KICEK z Mordarki.

Srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski zostali odznaczeni Czesław Majewski i Benedykt Poręba. Czesław Majewski jest tancerzem, długoletnim kierownikiem organizacyjnym, a obecnie instruktorem tańca i kierownikiem artystycznym Zespołu Regionalnego „Mszalniczanie” z Mszalnicy, gawędziarzem, pasjonatem folkloru i propagatorem kultury lachowskiej na terenie gminy Kamionka Wielka. Benedykt Poręba jest społecznikiem, pasjonatem folkloru, założycielem i kierownikiem Zespołu Regionalnego „Mystkowianie” oraz „Mali Mystkowianie” z Mystkowa, wieloletnim samorządowcem w gminie Kamionka Wielka. To zasłużony działacz na rzecz kultywowania kultury ludowej na terenie gminy Kamionka Wielka, powiatu sądeckiego i Sądecczyzny.

Z kolei przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medale „Zasłużony dla Kultury Polskiej - Gloria Artis” otrzymali muzycy zespołu regionalnego SPOD KICEK z Mordarki: Józef Tokarczyk – Srebrny Medal, Wojciech Tokarczyk – Srebrny Medal oraz Jadwiga Gacek - Brązowy Medal.

Zespół Regionalny SPOD KICEK z Mordarki, założony przez braci Józefa i Wojciecha Tokarczyków należy do grona reprezentatywnych zespołów województwa małopolskiego. Prezentuje folklor Lachów Limanowskich z wielką dbałością o autentyczną formę przekazu rodzimych tradycji. Jego instruktorami są: Józef Tokarczyk oraz kierownik kapeli, prymista Piotr Broda. Obecnie zespół liczy 35 członków z Mordarki i okolicznych wsi, ale łącznie w jego historii na przestrzeni lat zapisało się ponad 200 osób.

opr. s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl