Aktualności
Sobota, 6 sierpnia 2016 10:39

Tuchów doczeka się obwodnicy

Do końca 2019 r. powstanie długo oczekiwana obwodnica Tuchowa. Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował o zwiększeniu dofinansowania na budowę tej trasy do kwoty prawie 8,8 mln zł. Budowa obwodnicy może być wsparta dotacją unijną z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w wysokości ponad 38,5 mln zł.
Setki tirów przejeżdżających każdego dnia przez centrum Tuchowa, korki i hałas – tak od lat wygląda codzienność mieszkańców tego miasta. Nic więc dziwnego, że starania o budowę o obwodnicy Tuchowa trwają od 2008 r. Do tej pory jedną z głównych przeszkód w jej realizacji był brak wystarczających środków. Dlatego Zarząd Województwa Małopolskiego zgodził się na to, żeby zwiększyć dofinansowanie budowy obwodnicy Tuchowa.

- Dzięki tej decyzji obwodnica wreszcie powstanie. Już za trzy lata mieszkańcy Tuchowa poczują się znacznie bezpieczniej, bo tiry i wszystkie samochody, które teraz tylko przecinają miasto, będą omijać samo centrum. A kierowcy zyskają szybką przeprawę na tak ważnej i uczęszczanej trasie z Tarnowa do Gorlic – mówi wicemarszałek Stanisław Sorys.

- W imieniu rady, całej gminy i mieszkańców Tuchowa dziękujemy wicemarszałkowi za pilotowanie tej sprawy. Bardzo cieszy nas krótszy - niż pierwotnie zakładano - termin realizacji tej inwestycji, a także mniejszy udział gminy w kosztach tego zadania – dodaje Adam Drogoś, burmistrz Tuchowa.

Po zakończeniu wszystkich niezbędnych procedur – czyli wprowadzeniu zmian (tj. dodatkowych środków finansowych) do Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Małopolskiego przez Sejmik Województwa Małopolskiego, na podstawie posiadanej koncepcji i prawomocnej decyzji środowiskowej zostanie przygotowany przetarg na wykonanie tej inwestycji w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Planowany termin ogłoszenia przetargu to wrzesień 2016 r.

Budowa obwodnicy Tuchowa powinna się zakończyć do 2019 r. W przyszłym roku powinien być zakończony etap przygotowania inwestycji – tj. opracowanie całej dokumentacji technicznej oraz pozyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych. Prace budowlane powinny zacząć się w 2018 roku.

s/

źródło: UMWM

Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl