Golemo
Aktualności
Czwartek, 26 października 2017 19:00

Trujące zabawki nie trafią do małopolskich sklepów

Małopolscy celnicy zatrzymali blisko tysiąc sześćset sztuk plastikowych lalek, które miały trafić do najmłodszych. Niestety, jak wykazały przeprowadzone badania, zabawki nie spełniały wymogów przepisów dotyczących bezpieczeństwa produktów.

„Zatrzymane” zabawki zostały wyprodukowane w Chinach, a do kraju sprowadziły je dwie krakowskie firmy. Z uwagi na fakt, że towar miał trafić do najmłodszych, funkcjonariusze z Oddziału Celnego II w Krakowie postanowili go sprawdzić pod kątem zawartości substancji chemicznych.

- Dlatego lalki zostały zatrzymane, by przeprowadzić badania i analizy laboratoryjne, które miały wskazać, czy substancje, z których zostały wytworzone, nie zagrażają zdrowiu bądź życiu użytkowników – wyjaśniają małopolscy celnicy.

Jak się okazało, obawy te nie były płonne. Zawartość ftalanów znajdujących się w badanych zabawkach kilkadziesiąt razy przekroczyła dopuszczalną normę.

- Tak więc stało się jasne, że towar nie spełnia wymagań przepisów dotyczących ograniczeń w zakresie chemikaliów i tym samym nie może być dopuszczony do swobodnego obrotu. Zgodnie z decyzją organów teraz niebezpieczny towar zostanie zniszczony pod dozorem celnym – wyjaśniają przedstawiciele służby celnej.eł/fot. KAS Kraków
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl