Aktualności
Wtorek, 9 kwietnia 2013 20:21

Szwajcarskie pieniądze dla małopolskich DPS

Siedem małopolskich Domów Pomocy Społecznej otrzyma pieniądze na remonty, wyposażenie pomieszczeń rehabilitacyjnych i terapeutycznych oraz szkolenie pracowników. To beneficjenci projektu „Pomocna dłoń pod bezpiecznym dachem”, prowadzonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.
Łączna wartość projektów przeznaczonych do dofinansowania ze Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy to ponad 21,7 miliona złotych, z czego od 62 do 85 % to środki szwajcarskie a pozostała kwota to wkład własny samorządów. Całkowita kwota dofinansowania dla projektu „Pomocna dłoń pod bezpiecznym dachem” to 6 114 987 CHF, z czego równowartość 4 804 914 CHF (17,4 mln zł) przeznaczona jest na dofinansowanie projektów inwestycyjno-szkoleniowych wyłonionych w drodze konkursu.

Finansowe wsparcie zostało przyznane domom pomocy społecznej: w Nowodworzu, Szczyrzycu, Gorlicach (przy ul. Michalusa 14), Nowym Sączu (przy ul. Nawojowskiej 169), w Bobrku oraz w Krakowie (przy ul. Łanowej 41b i Krakowskiej 55).

Przedstawiciele województwa małopolskiego oraz beneficjenci projektu podpisali umowy, dzięki którym w małopolskich DPS-ach powstaną 122 nowe miejsca mieszkalne dla osób wymagających całodobowej opieki, nowe, nowocześnie wyposażone pomieszczenia do rehabilitacji i terapii, a personel będzie mógł podnosić swoje kwalifikacje. Wszystkie nowe miejsca powstaną w domach dla osób przewlekle psychicznie chorych - odpowiada to dobrze potrzebom Małopolski ponieważ jest to jeden z typów DPS-ów, do którego ustawia się najdłuższa kolejka oczekujących. 91 miejsc powstanie w Krakowie (w tym 56 w DPS-ie przy ul. Łanowej), mieście, gdzie jest najwięcej oczekujących.

W ramach projektu do dyspozycji podopiecznych wszystkich placówek zostaną oddane także wyremontowane i zupełnie nowe pomieszczenia rehabilitacyjne i terapeutyczne z wyposażeniem. DPS-y, które uzyskały dofinansowanie, postawiły na rozwój nowoczesnych form terapii. W placówkach planowane jest wprowadzenie terapii przez sztukę, rzeźbę czy taniec. W DPS-ie przy ul. Michalusa w Gorlicach powstanie „Letnisko” - park rehabilitacyjno-terapeutyczny, gdzie będzie prowadzona muzykoterapia, terapia przez sztukę i przez rozrywkę. Tereny zielone wokół placówek zostaną zagospodarowane tak, aby służyły pensjonariuszom i umożliwiały bezpieczny wypoczynek na świeżym powietrzu.
Sfinansowane zostaną także szkolenia dla pracowników tych placówek, szczególnie osób, które na co dzień pracują z podopiecznymi - opiekunów, terapeutów, rehabilitantów. W szkoleniach i studiach podyplomowych weźmie udział 585 pracowników jednostek objętych projektami. Będą zdobywać nowe umiejętności w prowadzeniu terapii, komunikacji z podopiecznymi, a także radzeniu sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym w swojej pracy.

W budżecie konkursu pozostało prawie 900 tysięcy złotych, a to oznacza, że do grona 7 placówek może dołączyć jeszcze jedna. Umowa w tej sprawie zostanie podpisana w innym terminie.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie internetowej www.sppw.rops.krakow.pl

opr.s/

źródło: UMWM

TdP
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl