Parada Smoków
Aktualności
Poniedziałek, 9 maja 2022 20:47

Szczepienia dla uchodźców z Ukrainy

Wojna w Ukrainie spowodowała napływ dużej ilości uchodźców wojennych do Polski, w tym do województwa małopolskiego. Życzliwość wielu osób prywatnych i przedsiębiorców spowodowała, iż mogli oni znaleźć bezpieczne schronienie na terenie wszystkich powiatów Małopolski.
Przed wybuchem wojny, Ukraina miała jeden z najniższych w Europie wskaźników wyszczepienia przeciwko COVID-19 - na poziomie 34,5% populacji.

Wzmożone przekraczanie granic przez osoby narodowości ukraińskiej od 24 lutego 2022 roku spowodowało, że Minister Zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19.

DLACZEGO WARTO SIĘ ZASZCZEPIĆ?

Każdy obywatel Ukrainy, który dotychczas nie skorzystał ze szczepienia przeciw COVID-19, może bez przeszkód przyjąć cały cykl darmowych szczepień w Polsce. Szczepienia przeciw COVID-19 ratują zdrowie i życie. Lepiej wyszczepione populacje charakteryzują się mniejszą częstością infekcji, hospitalizacji, w tym na oddziałach intensywnej terapii, a także zgonów. Ponadto, w lepiej wyszczepionych populacjach tempo dalszego mutowania koronawirusa jest znacznie mniejsze, a tym samym ryzyko pojawienia się kolejnych wariantów tego patogenu jest niższe. Szczepiąc się, chronisz zdrowie i życie, zmniejszasz przeciążenie opieki zdrowotnej i hamujesz dalszy rozwój wirusa.

KTO MOŻE SIĘ ZASZCZEPIĆ?

Dzieci powyżej 5. roku życia – szczepienie podstawowe: 2 dawki podawane w odstępie 21 dni. Dawka przypominająca co najmniej 5 miesięcy od zakończenia podstawowego szczepienia.

Dzieci powyżej 12. roku życia – szczepienie podstawowe: 2 dawki podawane w odstępie 28 dni. Dawka przypominająca co najmniej 5 miesięcy od zakończenia podstawowego szczepienia.

Dorośli – szczepienie podstawowe:

- szczepionka wektorowa Covid-19 Vaccine Jannsen (Jannsen/Johnson&Johnson) –
1 dawka szczepionki, dawka przypominająca co najmniej 2 miesiące od zakończenia podstawowego szczepienia,

- szczepionka wektorowa Vaxzevria (AstraZeneca) – 2 dawki podawane w odstępie od 4 do 12 tygodni, dawka przypominająca co najmniej 5 miesięcy od zakończenia podstawowego szczepienia,

- szczepionka białkowa Nuvaxovid (Novavax),

- szczepionki mRNA Pfizer, Moderna.

JAK SIĘ ZASZCZEPIĆ?

Aby skorzystać ze szczepienia przeciw COVID-19, potrzebny jest dowód potwierdzający tożsamość – dowód osobisty, paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC. Za każdym razem w miarę możliwości należy posługiwać się tym samym dokumentem, a personel kwalifikujący do szczepienia ma prawo i powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl.

Wszystkie informacje w języku ukraińskim dotyczące szczepień wraz z wykazem punktów szczepień są dostępne na stronie internetowej pacjent.gov.pl

źródło: Biuro Prasowe Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl