Aktualności
Wtorek, 26 września 2017 20:54

Szaflary dostały 45 milionów złotych na inwestycje geotermalne

Wójt Rafał Szkaradziński podpisał dziś w Warszawie umowę gwarantującą gminie dotację w wysokości prawie 45 milionów złotych na odwiert geotermalny. Inwestycja ta, jeśli okaże się pomyślna, pozwoli gminie Szaflary i miastu Nowy Targ ogrzewać domy i bloki wodą termalną.
Gmina dostała tak ogromną sumę pieniędzy na "wykonanie otworu badawczo-eksploatacyjnego Bańska PGP-4 w celu ustalenia zasobów wód termalnych w utworach eocenu numulitowego i mezozoicznych podłoża niecki podhalańskiej, w obszarze górniczym „Podhale1”". Odwiert w Szaflarach będzie miał 5300 m. głębokości.

– Polska ma przebogate zasoby geotermalne, które – według szacunków profesora Juliusza Sokołowskiego – wielokrotnie przewyższają nasze zapotrzebowanie na energię cieplną. Można wręcz powiedzieć, że siedzimy na wielkim „piecu”, do którego trzeba tylko się podłączyć – powiedział podczas uroczystego podpisania umów minister środowiska prof. Jan Szyszko.

– Geotermia to nowoczesny i skuteczny element walki ze smogiem – dodał prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Kazimierz Kujda, z którego będzie pochodzić dotację, jaką - oprócz Szaflar - dostały także gminy Lądek Zdrój, Sochaczew i Sieradz.

Przyznane dotacje na projekty geotermalne będą pokrywały do 100 proc. kosztów. Rozpoczęcie przedsięwzięć planowane jest jeszcze w roku 2017, natomiast zakończenie w latach 2018-2021.

Ale nie tylko Szaflary dostały dziś dotacje z NFOŚ. Geotermia Podhalańska w Zakopanem otrzymała nieco ponad 9 mln zł na rozbudowę systemu geotermalnego w celu zwiększenia mocy odnawialnego źródła energii cieplnej. A spółce Bania z Białki Tatrzańskiej przyznano 2,1 mln zł na budowę ciepłowni geotermalnej zasilającej w ciepło i chłód obiekty kompleksu turystycznego "Bania" wraz z rurociągami i urządzeniami do dystrybucji ciepła i chłodu”.

r/ źródło: NFOŚiGW
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl