Aktualności
Poniedziałek, 4 grudnia 2017 17:04

Świętowała małopolska górnicza brać

Nie na Śląsku, który to region najbardziej kojarzy się z górnictwem, ale właśnie w Małopolsce znajdują się najstarsze polskie kopalnie – tym samym to właśnie w tym województwie najdłużej jest obchodzone święto górników, czyli tradycyjna Barbórka.
Tegoroczną Barbórkę górnicy Kopalni Soli „Wieliczka” świętowali 1 grudnia. Uroczystości rozpoczęli od otwarcia komory Jezioro Wessel, którą poświęcił Jego Ekscelencja Arcybiskup Marek Jędraszewski.

- Komora powstała w latach 80. XIX wieku. Ówcześni górnicy, którzy zajmowali się produkcją, dostrzegli potencjał tego miejsca i w ten sposób wydobywali z niego sól, by stworzyć komorę tak piękną jak współczesne Jezioro Wessel – powiedział podczas uroczystości Zbigniew Zarębski, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.- Górnicy Kopalni Soli „Wieliczka” od pokoleń dbali o piękno, dbali o to, co po sobie zostawili, a co podziwiają kolejne pokolenia. Naszym zaś celem, naszą misją jest zabezpieczyć zabytkową kopalnię oraz ją udostępniać społeczeństwu – podkreślił Prezes Zarębski.

Po trwającej dwa lata renowacji komora Jezioro Wessel znów jest dostępna dla kuracjuszy podziemnego Uzdrowiska.

Barbórkę obchodzili też pracownicy kopalń węgla kamiennego z Małopolski Zachodniej. To głównie do nich zwróciła się – pochodząca z gminy Brzeszcze – premier Beata Szydło, mówiąc o sukcesie reformy górnictwa.

- Dzisiaj, po dwóch latach, mogę powiedzieć, że reforma polskiego górnictwa powiodła się i spełniła nasze oczekiwania. Dziś możemy mówić o stabilnym rozwoju polskiego górnictwa - nie tylko węgla kamiennego, ale również brunatnego – oświadczyła premier podczas Akademii Barbórkowej w Polskiej Grupie Górniczej. - Chcemy by górnictwo było konkurencyjne, by było podstawą naszej energetyki i kołem zamachowym polskiej gospodarki, ale też by było nowoczesnymi technologiami dzięki współpracy z nauką. To jest plan ambitny, ale możliwy do zrealizowania i będzie on zrealizowany – mówiła szefowa rządu.

opr.eł/fot.kopalnia.pl
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl