Aktualności
Czwartek, 2 marca 2017 12:27

Strażnicy nie będą wysyłać relacji online z interwencji

Jeden z krakowskich rajców zaproponował, by wyposażyć tamtejszych strażników miejskich w specjalne kamery nadające do centrali relacje na żywo z podejmowanych działań. Aby zmniejszyć ryzyko ich pobicia przez podejrzanych. Sprawa jednak nie jest taka oczywista, jak mogłoby się wydawać.

Kwestię zaopatrzenia krakowskich strażników miejskich w kamery osobiste poruszył miejscowy radny Łukasz Wantuch. Zaznaczył, że na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej polskich miast. Argumentował, że zaletą wyposażenia strażników w taki sprzęt, jest bezstronność relacji. Jak bowiem zauważył radny Wantuch, obraz z kamery jest oglądany dopiero po zdarzeniu w celu ustalenia jego przebiegu. Przedstawiciel krakowian w radzie chciałby jednak dodatkowo zaproponować transmisję online w celu zwiększenia bezpieczeństwa patroli ulicznych podczas interwencji za pomocą dwóch kamer - przedniej i tylnej.

- Podczas interwencji strażnik miejski jednym przyciskiem włącza kamerę i przesyła obraz. Informuje podejrzanych, że obraz jest nagrywany i przesyłany do jednostki SM. Strażnik przed ekranem otrzymuje informację, że rozpoczęła się interwencja. Ogląda obraz z przodu, ale również z tyłu i w każdej chwili może poinformować o zagrożeniu. Jest też w stanie ocenić poziom niebezpieczeństwa i wysłać dodatkowy patrol. Osoby podejrzane są o tym poinformowane i moim zdaniem wpłynie to w ogromnym stopniu na ich zachowanie, Wiedzą, że jeżeli nawet zerwą kamerę i pobiją strażników, nic to nie da - zasugerował

W odpowiedzi na ten wniosek Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa poinformował, że zgodnie z opinią przedstawioną przez Komendanta Straży Miejskiej wprowadzenie takich urządzeń może być pomocne ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa strażników. Jednak wyposażenie ich w kamery osobiste musi być zgodne z prawem. Funkcjonariusze bowiem oprócz interwencji w miejscach publicznych, działają nieraz poza nimi, np. podczas kontroli czystości. W takich przypadkach nie można prowadzić rejestracji.

Ważne są też koszty które wedle wyliczeń służb prezydenta Krakowa, wyniosłyby około 2-3 milionów złotych rocznie.

Dlatego, jak zaznaczył Majchrowski, nawet testowanie zaproponowanego sprzętu nie jest możliwe biorąc pod uwagę obowiązujące prawo i wątpliwości.

eł/fot. SM w Krakowie

Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl