Golemo
Aktualności
Sobota, 19 marca 2016 20:18

Stan przygotowań do ŚDM. Beata Kempa: Priorytetem jest bezpieczeństwo młodych (zdjęcia)

- Dla rządu, priorytetem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży jest dopilnowanie bezpieczeństwa młodych, którzy z całego świata przybędą w lipcu do Polski - mówiła minister Beata Kempa. Szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wzięła udział w prezentacji raportu o przygotowaniach do tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, zorganizowanej przez wojewodę małopolskiego.
Beata Kempa jest także przewodniczącą Zespołu ds. przygotowania wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej w 2016 r. oraz wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

- Przedmiotem naszej troski jest również to, aby nasz kraj był pięknie wypromowany. Przecież oni po Mszy posłania rozjadą się do swoich krajów. Chodzi o to, żeby zapraszali innych, zapraszali w szczególności młodych ludzi, którzy dzisiaj z taką łatwością się przemieszczają, aby wrócili tutaj i mieli w pamięci naszą, polską gościnność - dodała.

Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w ostatnim tygodniu lipca. Organizatorzy spodziewają się ok. 2 mln uczestników. Końcowa Msza św., w której zawsze bierze udział najwięcej pielgrzymów, odbędzie się w Brzegach (gm. Wieliczka) na Campus Misericordiae.

Podczas dzisiejszego spotkania z wojewodą małopolskim i wszystkimi służbami, dotyczącego stanu przygotowań do Światowych Dni Młodzieży dodała: - Jest to nasza wielka, wspólna troska, żeby przede wszystkim w dobie tego, co się dzieje na świecie, było bezpiecznie. Możemy przekazać już posłanie: "Kochani jest tu bezpiecznie, wszystkich na to spotkanie z Ojcem Świętym serdecznie zapraszamy".

Ks. Adam Parszywka, szef biura prasowego Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 zapewnił, że w tej chwili na lipcowe wydarzenie zarejestrowało się ponad 584 tys. pielgrzymów ze 177 krajów świata. Uczestnicy mają jeszcze 3 miesiące, by się zarejestrować.

Na bazie wcześniejszych dświadczeń ŚDM - oszacowano, że rejestruje się około 1/3 uczestników wydarzenia, dlatego do Krakowa może przybyć około 2 mln pielgrzymów, z czego ok. 1,8 mln osób będzie uczestniczyć w kulminacyjnym wydarzeniu w Campus Misericordiae w Brzegach. - Kraków stanie się światowym aeropagiem przeżyć duchowych, religijnych i społecznych, będziemy przez niemal tydzień na pierwszych stronach dla całego świata - przypomniał ks. Parszywka.

Noclegi w różnych miejscach zapewniono dla ponad 250 tys. osób, a potrzeba ok. 400 tys.

Dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Małgorzata Popławska zapewniła, że plan zabezpieczenia medycznego został przygotowany na podstawie dotyczących uroczystości i prognozowanej liczby pielgrzymów i w Krakowie, i w całej Małopolsce. Przewidziano m.in. podniesienie gotowości SOR-ów, izb przyjęć, poradni POZ, a także nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Wzmocniony zostanie system państwowego ratownictwa medycznego o 32 zespoły wyjazdowe, które pojawią się w Krakowie i na drogach dojazdowych oraz o cztery śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podczas uroczystości religijnych zawodowych ratowników wspomagać będą przeszkoleni przedstawiciele służby maltańskiej, GOPR, PCK i harcerze.

Komendant Wojwódkzi Policji insp. Tomasz Miłkowski zapowiedział, że w zabezpieczeniu ŚDM weźmie udział około 3 tys. policjantów z Małopolski, wspieranych przez 3,5 tys. funkcjonariuszy z innych rejonów kraju. Z kolei mł. bryg. Stanisław Nowak, Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej przyponiał, że strażacy skontrolowali 1,5 tys. obiektów, w których pojawią się pielgrzymi. Wsparciem dla Policji będzie ok 2,5 tys. strażaków z PSP oraz 7 tys. druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych.

Z kolei ze słów gen. bryg. pil. Tomasza Drewniaka wynika, iż wojsko oddeleguje 3 tys. żołnierzy, którzy będą wspierali budowę kampusu w Brzegach k. Wieliczki i wyposażą go w 5 tys. namiotów, łóżka, agregaty prądotwórcze, a także łączność. Wojsko zbuduje cztery przeprawy mostowe: trzy w rejonie kampusu i jedną łączącą sanktuaria: Miłosierdzia Bożego oraz św. Jana Pawła II. Powitanie papieża Franciszka na krakowskich Błoniach uświetni przelot zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry.

Wprowadzona zostanie w Krakowie zmiana organizacji ruchu kołowego. Tomasz Boniatowski z Urzędu Miasta Krakowa przypomniał, że pełne ograniczenia w ruchu będą obowiązywać od 29 do 31 lipca. Jednak już od 23 lipca można się spodziewać pierwszych utrudnień. - Kraków nie zostanie zamknięty - uspokajał. - Ograniczenia ruchu będą czasowe na poszczególnych trasach - zapowiedział.

Uruchomionych zostanie ponad 600 dodatkowych autobusów i 300 tramwajów, które będą mogły przewieźć 57 tys. pasażerów na godzinę, ale Błonia, okolice sanktuarium w Łagiewnikach i kampus w Brzegach będą zamknięte dla ruchu samochodowego.

Na obrzeżach Krakowa przygotowano sieć parkingów dla ok. kilu tysięcy autobusów. Część z nich zaparkuje na wyznaczonych ulicach, na terenach parafii i w rejonie Campus Misericordiae.

Ostateczny plan zabezpieczenia ŚDM wojewoda małopolski wraz z Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 musi przedstawić do 15 maja.

opr.s/ zdj. T. Cichocki
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl