Golemo
Aktualności
Piątek, 13 marca 2015 13:11

Sprzęt medyczny od WOŚP dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego

Na krakowski oddział intensywnej terapii kardiochirurgicznej trafi nowy aparat ECMO przekazany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
ECMO, czyli pozaustrojowe utlenowanie krwi przynosi doskonałe efekty na przykład w przypadku wcześniaków z niedorozwojem płuc, osób po utonięciu i narażonych na skrajne wychłodzenie, pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową np. w przebiegu grypy AH1N1, w przypadkach oparzeń dróg oddechowych. Aparat ten posłużył także w ratowaniu życia dwuletniego Adasia, który trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie w stanie głębokiej hipotermii (temperatura jego ciała wynosiła 12 st. C). Dzięki podłączeniu do ECMO udało się podnieść temperaturę ciała chłopca i odpowiednio dotlenić organizm chłopca, co uratowało mu życie.

Jeden z aparatów znajdujących się w szpitalu zepsuł się w ostatnim czasie. Na tę wiadomość zareagował Jurek Owsiak, który natychmiast zadeklarował pomoc - Działania prof. Skalskiego i jego zespołu, które uratowały małego Adasia, zachwyciły całą Polskę i urzekły nas wszystkich. Jego zaangażowanie i profesjonalizm są wzorem dla wszystkich lekarzy i personelu medycznego. Od samego początku misją Orkiestry jest wspieranie systemu poprzez podnoszenie standardu opieki nad najmłodszymi pacjentami. Warto nagradzać tych, którzy są tak samo jak my zdeterminowani by opieka nad małymi pacjentami była jak najlepsza. Urządzenie, które otrzyma szpital w Krakowie, z pewnością przysłuży się temu.

Aparat podarowany przez Fundację WOŚP to wysokiej klasy urządzenie o wartości 318.600 zł, wyposażone w dwie pompy perystaltyczne. W przeciwieństwie do tradycyjnej, wielotygodniowej kuracji natleniającej, ECMO pozwala na szybkii całkowity powrót do zdrowia. ECMO nazywane jest również sztucznym płucem, ponieważ przejmuje pracę płuc, pozwalając na regenerację uszkodzonego narządu. Jednak ECMO może być stosowane tylko w ściśle określonych przypadkach. Urządzenie to jest stosowane na świecie od 20 lat. Ze względu na wysoki koszt urządzenia i specjalistyczne umiejętności lekarzy, w polskich szpitalach nie występuje zbyt powszechnie. W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie od kilkunastu lat wykorzystuje się ECMO w leczeniu pacjentów z wadami serca. Dziś aparaty ECMO służą także na oddziale Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka oraz na bloku operacyjnym przy operacjach serca w głębokiej hipotermii.

- Dramatyczna historia małego Adasia zakończyła się dla niego szczęśliwie i przyniosła jeszcze wspaniałą korzyść dla pozostałych pacjentów: nowy aparat ECMO. Bo to właśnie po nagłośnieniu historii Adasia, mogliśmy poinformować o naszych potrzebach i problemach. Teraz jeden z tych problemów dzięki WOŚP został rozwiązany – powiedział prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej, dziękując Jurkowi Owsiakowi za przekazany sprzęt.

am
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
balony
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl