Kopalnia
Aktualności
Poniedziałek, 27 lipca 2015 12:29

Spotkanie u życiodajnych źródeł. Biała Niedziela w Szczawnicy (zdjęcia)

Już po raz szósty Uzdrowisko Szczawnica i Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ w Krakowie - Delegatura w Nowym Targu zaprosili mieszkańców Szczawnicy i przybyłych kuracjuszy w budynku Inhalatorium na Białą Niedzielę , która w tym roku odbywała się pod hasłem „Spotkanie u życiodajnych źródeł”.
Takie brzmienie hasła wydaje się w Szczawnicy oczywiste: życiodajne wody, to wody lecznicze, co oznacza, że są to nie tylko wody mineralne, ale ich skład, stabilność, czystość bakteriologiczna oraz działanie na ludzki organizm zostały dokładnie zbadane przez Państwowy Zakład Higieny i następnie na wniosek Ministra Zdrowia uznane zostały przez Radę Ministrów za wody lecznicze. Wody szczawnickie określane są jako szczawy wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodkowe. Różnią się między sobą wydajnością, mineralizacją i szczegółowym składem chemicznym. . Stosowane są do kuracji pitnej czyli krenoterapii jak do inhalacji kąpieli i wziewań i są podstawą lecznictwa uzdrowiskowego w Szczawnicy .

Piękna, słoneczna niedziela sprawiła, iż wody lecznicze cieszyły się dużym zainteresowaniem gości, którzy pytali o ich wskazania i cechy charakterystyczne. Największym powodzeniem cieszyła się woda „Józef” zawierająca ponad 11 tys. składników mineralnych na 1 dcm

Dzieci wolały „ Helenę” bo jest mniej słona i wskazana przy chorobach dróg oddechowych. Wspomaga też leczenie otyłości i osteoporozy .

W tym dniu wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarzy specjalistów: kardiologów, ortopedy, reumatologa, otolaryngologa i alergologa. Z konsultacji skorzystało ponad 200 osób, w tym: kardiolodzy 100, reumatolog 30, ortopeda 30, laryngolog 50, alergolog 30. Przeprowadzano wiele badań spirometrycznych, pomiarów ciśnienia tętniczego , 40 pań w wieku 50- 69 poddało się badaniu mammograficznemu i skorzystało z programu profilaktyki raka piersi.

W Inhalatorium wydano łącznie 340 zabiegów takich jak: inhalacja celkowa, bulling ćwiczenia z odciążeniem, masaż suchy, masaż wirowy rąk, nóg czy kąpiel ozonowa mineralna.

Można było dowiedzieć się o właściwościach leczniczych wód szczawnickich, a także delektować się ich smakiem. Można było także zapytać lekarzy kardiologów jak zapobiegać chorobom układu krążenia. O sercu, profilaktyce chorób układu krążenia, jak żyć po zawale mówili kardiolodzy z Centrum Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii z Nowego Targu oraz ze Szpitala w Nowym Targu. Do pobrania były materiały informacyjne. Zapoznać się też można było z problematyką niedosłuchu.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również Zintegrowany Informator Pacjenta – ogólnopolski serwis internetowego, w którym po zarejestrowaniu się można znaleźć swoją historię swojego leczenia od 2008, a także wiele innych przydatnych informacji, w szczególności: wykaz placówek, które mają umowę z NFZ, informacje, na jakim etapie jest nasz wniosek o leczenie sanatoryjne. Wydano 36 loginów i haseł dostępu.

Białą Niedzielę w Szczawnicy zakończył występ zespołu Białopotocanie o godz. 17 w muszli koncertowej w Parku Górnym. Delektowano się muzyką góralską w ramach koncertów letnich sponsorowanych przez Urząd Miasta i Gminy Szczawnica .
Zainteresowanie akcją jest co raz większe . Korzystający z niej sugerowali organizowanie częściej Białych Niedziel w Szczawnicy.

Tekst na podst. NFZ Nowy Targ, opr. Joanna Dziubińska, zdj. Joanna Dziubińska

Organizatorzy dziękują wszystkim wykonującym pracę na rzecz społeczności lokalnej i nie tylko , bo przecież mogli odpoczywać w ten piękny , słoneczny dzień i spędzać czas z rodzinami , a nie pracować z wielkim oddaniem i uśmiechem .
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl