Sądecka
Aktualności
Wtorek, 26 maja 2020 09:00

Smog sprzyja koronawirusowi

Według badań naukowców z Uniwersytetu Harvarda, mikrocząsteczki pyłów, z których złożony jest smog, mają ścisły związek z aktywnością koronawirusa. W rejonach USA o dużym stężeniu smogu zanotowano także zwiększoną liczbę śmiertelnych przypadków Covid 19. Wyniki badań podał portal RMF24.
Naukowcy z Harvardu, po przeanalizowaniu danych z kilku tysięcy jednostek administracyjnych USA, doszli do wniosku, że na obszarach od wielu lat narażonych na smog ryzyko śmierci przy infekcji koronawirusem wzrasta o ok. 15 procent.

Konsultant wojewódzki ds. alergologii prof. Ewa Czarnobilska tłumaczy: - Są badania, które mówią, że smog może nie tylko zaostrzać istniejącą astmę, ale prowadzić to rozwoju astmy przewlekłej i obturacyjnej choroby płuc. A to są jednostki, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu Covid 19.

– Destrukcyjny wpływ mikrocząsteczek pyłów zawieszonych w smogu na nasze organizmy jest oczywisty. Stąd intensywne, wieloletnie działania Samorządu Województwa Małopolskiego na rzecz poprawy jakości powietrza – mówi wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.

Zarówno kampanie edukacyjne, jak kompleksowe rozwiązania, zawarte w uchwale antysmogowej i Programie ochrony powietrza. Ten ostatni jest właśnie aktualizowany, także pod kątem nowej rzeczywistości, jaką niesie życie po obecnej epidemii Covid 19 i w czasie jej ewentualnych nawrotów. Dlatego wierzę, że nowe fakty są po prostu kolejnym argumentem za wymianą przestarzałego pieca. Zwłaszcza, że po uproszczeniu zasad rządowego programu Czyste Powietrze coraz łatwiej o dotację - podkreśla wicemarszałek Tomasz Urynowicz.fot. Michał Adamowski

źródło: Biuro Prasowe UMWM / Departament Środowiska

Targi
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Sadecka
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl