Kopalnia
Aktualności
Wtorek, 8 czerwca 2021 08:14

Sezon turystyczny w Małopolsce zainaugurowany

W Bieczu, urokliwej miejscowości położonej w powiecie gorlickim w niedzielę 6 czerwca zainaugurowano Letni Sezon Turystyczny w Małopolsce.
Tym razem letni sezon turystyczny zainaugurowaliśmy w Bieczu - mieście, które ze względu na unikatowe walory architektoniczno-urbanistyczne jest perełką wśród miast Polski południowej. Liczne zabytki, skupione na stosunkowo niewielkiej przestrzeni w obrębie średniowiecznej zabudowy, ograniczonej murami obronnymi nadają mu niepowtarzalny charakter, a okoliczne lasy, wzgórza, urocze krajobrazy warto odkrywać podążając licznymi trasami rowerowymi i pieszymi, wybierając Szlak Architektury Drewnianej, winny, bądź królewski – mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Wydarzenie to, dedykowane wszystkim stęsknionym podróży turystom, pasjonatom dziedzictwa kulturowego, gór, magicznej przyrody oraz miłośnikom kultury na najwyższym poziomie, tym razem odbyło się na bieckim rynku, z charakterystycznym renesansowym ratuszem, wyróżniającym się majestatyczną białą wieżą – symbolem miasta. To wyjątkowa atrakcja, ponieważ turyści z jej szczytu mogą podziwiać panoramę całej okolicy. Tuż pod wieżą znajduje się turma, czyli średniowieczne więzienie. Niewielkie i zarazem mroczne miejsce gdzie można poznać historię bieckiej szkoły katów, która istniała w mieście przed wiekami. Biecz posiadał bowiem tzw. „prawo miecza” polegające na uprawnieniu do wykonywania wyroków śmierci. Codzienne życie toczyło się pomiędzy murami, które okalały miasto, chroniąc mieszkańców przed najeźdźcami. Do dziś zachowały się ich pozostałości oraz trzy miejskie baszty.Biecz był świadkiem wielu ważnych historycznych wydarzeń, gościł koronowane głowy Państwa Polskiego. Bywał tutaj Bolesław Wstydliwy z księżną Kingą, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki i królowa Jadwiga. Władysław Jagiełło właśnie tu zaręczył się z Anną Cylejską. Również malownicze okolice proponują turystom wiele atrakcji turystycznych oraz historycznych, a przede wszystkim piękne krajobrazy i niczym niezmącony spokój.

Magia i klimat tej niezwykłej krainy skłaniają do niespiesznego, uważnego podróżowania, do uprawiania ekoturystyki, czyli turystyki w zgodzie z rytmem natury, z dala od zgiełku, tłumu i zatłoczonych ulic. Tutaj czas płynie wolniej. Dominują kameralne i rodzinne agroturystyki, w których można spróbować zdrowej regionalnej kuchni, dowidzieć się o tym, jak wyglądała tradycyjna zagroda, wziąć udział w warsztatach artystycznych i kulinarnych. Ze względu na trudną i wyjątkową historię można poczuć tu specyficznego ducha. Bo do Biecza i okolic nie przyjeżdża się po moc wrażeń i zastrzyk adrenaliny, a po nawiązanie wyjątkowej symbiozy z naturą i historią, tu wędruje się rytmie eko – mówi Tomasz Urynowicz.

W Bieczu od samego rana na gości czekały liczne atrakcje m.in. spacery z przewodnikami, zwiedzanie bieckich zabytków, warsztaty łucznicze, Waga Czarownic/Szkoła Katów – pokaz sztuki katowskiej, zabawy i konkursy muzealne dla dzieci oraz prezentacja produktów kulinarnych regionu. Na Placu Kromera przybyłym umilały czas występy muzyczne, które uświetniły niedzielne wydarzenie. W tym roku otwarcie sezonu letniego połączone zostało z inauguracją Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”. Z tej okazji w kościele pw. św. Michała w Binarowej, który to od 2003 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, odbył się koncert zespołu Wernyhora. Ten sanocki zespół w swoich muzycznych poszukiwaniach kieruje się głównie w stronę muzyki ludowej i dawnej. Inspirację czerpie z tradycji polsko-ukraińskiego pogranicza, a zwłaszcza z muzyki mieszkańców Karpat (od Beskidu Niskiego po Huculszczyznę).

Miejmy nadzieję, że tak udane wydarzenie będzie wstępem do owocnego i pomyślnego sezonu turystycznego. Życzę wszystkim spokojnego i bezpiecznego letniego wypoczynku oraz pełnych wrażeń, inspirujących podróży po Małopolsce – podsumował Tomasz Urynowicz.


mat. prasowe

źródło: Biuro Prasowe UMWM / Departament Turystyki / JS

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl