Czwartek, 28 marca | Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
27.09.2016 | Czytano: 64

Sesja sejmiku z udziałem wicepremiera Gowina

XXVII sesję sejmiku rozpoczęło wspomnienie radnego Kazimierza Czekaja, który zginął tragicznie 9 września br. w wypadku samochodowym. Gościem obrad był też wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, który zaprezentował nową strategię dla nauki i szkolnictwa wyższego.

Na początku obrad radni uczcili minutą ciszy pamięć Kazimierza Czekaja - radnego Województwa Małopolskiego, zasiadającego w ławach sejmiku od 2002 roku.



Gościem specjalnym sesji sejmiku był wicepremier oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin. Zaprezentował nową strategię dla nauki i szkolnictwa wyższego.

- W większym niż do tej pory stopniu musimy oprzeć rozwój polskiej gospodarki o dokonania polskich naukowców – rozpoczął swoje wystąpienie minister Jarosław Gowin. - Inwestujemy w rozwój nauki mniej niż powinniśmy i niż nas na to stać. Jeśli chodzi o naukę, zwłaszcza szkolnictwo wyższe potrzebujemy innych rozwiązań ustawowych. Musimy również zbudować most łączący dokonania naukowe z biznesem. Naukowcy nie mogą zamykać się w szklanej wieży – podkreślał.



Zaprezentowana przez wicepremiera i ministra strategia oparta jest na trzech filarach: Innowacje dla Gospodarki, które zakładają komercjalizację badań naukowych oraz „budowanie mostów” pomiędzy środowiskiem naukowym, a biznesem; Nauce dla Ciebie – programowi społecznej odpowiedzialności nauki oraz Kontynuacji dla Nauki, która ma przynieść zmiany systemowe w szkolnictwie wyższym.

W trakcie swojego wystąpienia Jarosław Gowin wspomniał m.in. o podpisanej niedawno przez prezydenta RP ustawie o szkolnictwie wyższym, która ma ograniczyć biurokrację na uczelniach czy startującym cyklu konferencji w ośrodkach akademickich, którego zwieńczeniem ma być Narodowy Kongres Nauki. Jak zapowiedział wicepremier kongres odbędzie się we wrześniu 2017 w Krakowie, a podczas niego zostanie zaprezentowana przygotowywana przez ministerstwo Ustawa 2.0.

Minister zapowiedział również powołanie Narodowej Agencji Współpracy Akademickiej, która odpowiedzialna będzie m.in. ujednoliceniem programów stypendialnych oraz „ściąganie” do naszego kraju wybitnych naukowców. Jako niezbędne dla rozwoju polskiej nauki wskazał m.in. wyłonienie spośród krajowych uczelni grupy „elitarnych” uczelni badawczych, które będą kształcić naukowców na najwyższym, światowym poziomie.

opr. s/
Źródło Biuro Prasowe UMWM

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl