Aktualności
Poniedziałek, 23 stycznia 2017 12:56

Sejmik głosuje nad uchwałą antysmogową. Na sali pojawili się aktywiści

Rozpoczęła się dyskusja na temat problemu smogu na sesji sejmiku województwa małopolskiego. Później radni będą głosować. Wiadomo już, że radni z klubu PiS poprą uchwałę, bo, jak poinformowali, jest zgodna z projektem rządowego programu.
- Najważniejszym założeniem uchwały jest to, aby kotły, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych, nie miały być prawa montowane w nowo budowanych domach - powiedział Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Uchwała zakłada, że od 1 lipca przyszłego roku w przydomowych piecach nie będzie można palić mułem węglowym oraz drewnem, którego wilgotność przekracza 20 procent. Z kolei dla mieszkańców, którzy już obecnie korzystają z ekologicznego ogrzewania – sieci ciepłowniczych, gazu, oleju, ogrzewania elektrycznego lub pomp ciepła – uchwała nie wprowadzi żadnych nowych obowiązków lub ograniczeń. Gdyby chcieli jednak zrezygnować z obecnego ogrzewania na rzecz węgla lub drewna, będą musieli od razu zainstalować nowoczesny kocioł, spełniający wymagania ekoprojektu określone w unijnych rozporządzeniach.

Do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Mieszkańcy będą mieli 6 lat na wymianę tych kotłów. Obecnie istnieje możliwość skorzystania z dostępnych programów dofinansowania do wymiany kotłów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego lub WFOŚiGW w Krakowie. W przyszłości – po zakończeniu programów dofinansowania – użytkownicy będą zobowiązani wymienić je we własnym zakresie.

Do końca 2026 roku trzeba będzie wymienić kotły, które obecnie spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012. Mieszkańcy będą mieli na ich wymianę 10 lat. To dłużej niż żywotność tych kotłów, która w praktyce oceniana jest zazwyczaj na 8-10 lat.

W sesji udział biorą aktywiści antysmogowi z Podhala. Wśród nich są przedstawiciele Podhalańskie Alarmu Smogowego, Nowotarskiego Alarmu Smogowego i Zakopiańskiego Alarmu Smogowego, którzy wywiesili na sali obrad transparenty popierające przyjęcie uchwały antysmogowej.

opr. ab, r/

źródło: krakow.naszemiasto.pl, podhale24

Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl