Festiwal Kiepury
Aktualności
Wtorek, 29 stycznia 2013 12:47

Sejmik Małopolski przyjął rezolucję ws. zanieczyszczenia powietrza

Przyjęta przez Sejmik Województwa Małopolskiego rezolucja ma wywołać szerszą dyskusję nad działaniami, które pozwolą zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w naszym województwie. W głównej mierze chodzi o zmiany w prawie, odpowiednie wykorzystanie środków unijnych przeznaczonych na ochronę powietrza i zachęcenie mieszkańców do korzystania z ekologicznych źródeł energii.
- Województwo Małopolskie może wskazać jego mieszkańcom czym mogą opalać mieszkania. Problem polega jednak na tym, że musimy zaproponować ludziom alternatywę w stosunku do węgla, a koszty ogrzewania gazem czy prądem są o wiele większe. Musimy pamiętać, by mieszkańcy mieli rekompensatę kosztów ogrzewania mieszkania. Sama wymiana pieców nie wystarczy, gdyż największym kosztem jest eksploatacja - powiedział na sesji sejmiku wicemarszałek Wojciech Kozak.

Z kolei członek Zarządu Województwa Małopolskiego Jacek Krupa stwierdził w porannej rozmowie w Radiu Kraków, że Małopolska stanie przed dużym wyzwaniem, jakim będą duże środki na ekologię, które pojawią się w budżecie na lata 2014-2020. Ale jak dodał, wszyscy muszą wykazać się determinacją, wolą zmian na które muszą się zgodzić, także ponosząc dodatkowe koszty, by poprawić jakość powietrza. Jak dodał, konieczne są do tego np. zmiany w prawie. - Jeśli powstają nowe budynki, nowe projekty, które uzyskują pozwolenie na budowę, to według nas, w Krakowie, w miejscowościach, gdzie występują problemy z czystym powietrzem, a w których źródłem zanieczyszczenia są najczęściej kotły węglowe w których pali się śmieci, to w pozwoleniu na budowę powinien być zapis, jakiego rodzaju ma być paliwo używane. W tej chwili nie ma takiej możliwości - dodał.

- Złożyliśmy apel o przekazanie funduszy unijnych na tę sprawę. Propozycja obejmuje także zmianę 50 aktów prawa, które stworzą szanse na to, by przy wsparciu finansowym uzyskać lepsze powietrze - wyjaśniał na wczorajszej sesji przewodniczący sejmiku Kazimierz Barczyk, z inicjatywy którego podjęto rezolucję.

oprac. r/

źródło: Podhale24

TdP
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl