Piątek, 19 kwietnia | Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
30.05.2015 | Czytano: 71

Samorządowcy świętowali u swojej patronki

W Starym Sączu spotkali się małopolscy samorządowcy by uczcić 25-lecie pierwszych w pełni demokratycznych wyborów do rad gmin i miast. Małopolski Dzień Samorządu Terytorialnego już po raz drugi jest obchodzony w Starym Sączu - mieście św. Kingi, która jest patronką samorządowców. Wójtów, burmistrzów i prezydentów miast powitali marszałek Małopolski Marek Sowa i burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.

- Samorządność to nie tylko sposób organizacji władzy, ale przede wszystkim umiejętność samoorganizacji społeczeństwa – przypomniał słowa eksperta ds. samorządu prof. Jerzego Regulskiego marszałek Marek Sowa. – Samorząd stał się ważnym kamieniem milowym w budowaniu naszej wolnej ojczyzny. Bez wątpienia też możemy powiedzieć, że mieliśmy w tej naszej reformie szczęście do ludzi. Dzięki nim możemy żyć w wolnej Polsce, realizować w niej swoje marzenia i wpływać na jej losy – podkreślił Marek Sowa.

Małopolski Dzień Samorządu Terytorialnego to niepowtarzalna okazja do wymiany doświadczeń i integracji środowiska samorządowców. Również do uhonorowania tych, którzy przyczynili się do transformacji ustrojowej i swoim działaniem krzewią i umacniają ideę samorządności. W czasie spotkania marszałek Marek Sowa oraz przewodnicząca sejmiku Urszula Nowogórska wyróżnili ich Odznakami Honorowymi Województwa Małopolskiego Krzyż Małopolski. Wręczono również medale „Dziękujemy za Wolność”, przyznawane przez Stowarzyszenie Sieć Solidarność wybitnym działaczom oraz cichym bohaterom Solidarności i opozycji.

Zmianom ustrojowym poświęcony był też panel dyskusyjny. Jego uczestnicy: dyrektor Instytutu Spraw Publicznych UJ prof. Aleksander Noworól, prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, wójt Sękowej Małgorzata Małuch, burmistrz Muszyny dr Jan Golba oraz radny województwa Stanisław Pasoń, dyskutowali na temat minionego ćwierćwiecza odrodzonego samorządu. Paneliści wspominali początki tworzenia samorządności, dokonali też podsumowania i analizy tego, co przez minione lata udało się dokonać w „małych ojczyznach".

Paneliści zastanawiali się też m.in. nad tym jaki powinien być idealny samorządowiec. – Trudno stworzyć uniwersalną definicję, każdy z nas ma inne doświadczenia i może wymienić inne cechy - mówił burmistrz Muszyny Jan Golba. – Na pewno trzeba mieć pasję tworzenia oraz świadomość , że jest to praca 24 godziny na dobę. Przede wszystkim jednak trzeba słuchać ludzi – podkreślał. W podobnym tonie wypowiadał się radny województwa Stanisław Pasoń: - Ludzie nie oceniają samorządowców przez pryzmat tylko i wyłącznie wyniku ekonomicznego, to musi być też osoba otwarta i słuchająca innych – przekonywał.
Źródło UMWM

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl