Golemo
Aktualności
Środa, 29 stycznia 2014 17:57

Samorządowcy apelują do Marszałka o utrzymanie przewozów na trasie Zakopane - Sucha Beskidzka

Przedstawiciele władz Powiatu Nowotarskiego oraz gmin wyrazili swój "stanowczy sprzeciw wobec planowanego zawieszenia kolejowych przewozów pasażerskich na trasie Sucha Beskidzka – Zakopane" przez samorząd województwa. 22 i 27 stycznia br. wystosowali pisma do marszałka Województwa Małopolskiego. Podpisali je burmistrzowie i wójtowie 14 miast i gmin.
Przyczyną zawieszenia przewozów jest planowana budowa nowej trakcji kolejowej w związku z realizacją zbiornika retencyjnego Świnna – Poręba. Samorządowcy w piśmie do Marka Sowy podkreślają, że "nasz region turystyczny nie może zostać pozbawiony kolejowych przewozów pasażerskich, głownie z uwagi na obecne już przeciążenie dróg".

Pojawiły się i inne argumenty, przykładowo iż "ograniczenie przewozów przez 9 miesięcy pozbawi okolicznych mieszkańców możliwości korzystania z połączeń kolejowych i spowoduje utrudnienia dla osób dojeżdżających do pracy, uczniów i studentów oraz pacjentów korzystających z przychodni lekarskich", że nastąpi ograniczenie ruchu turystycznego w regionie, zagrożone będzie bezpieczeństwo infrastruktury kolejowej na tym odcinku, jest groźba zwolnienia pracowników zatrudnionych na kolei, zaś proponowana na czas remontu komunikacja zastępcza stwarza ryzyko iż autobusy nie dotrą do wszystkich miejscowości położonych wzdłuż linii kolejowej pomiędzy Sucha Beskidzką a Zakopanem.

- Organizacja zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Sucha Beskidzka – Zakopane nie sprawdzi się. Nie zapewni ona przede wszystkim połączeń dla wszystkich miejscowości położonych wzdłuż linii kolejowej. Ponadto sieć wyłączona z eksploatacji jest narażona na zniszczenia. Mamy już takie doświadczenia na trasie Podłęże – Piekiełko, gdzie infrastruktura kolejowa stała się popularnym towarem wśród zbieraczy złomu. Nie możemy dopuścić, aby taki los podzieliła trasa Sucha Beskidzka – Zakopane" - komentuje starosta nowotarski Krzysztof Faber.

Pismo do Marszałka podpisali burmistrzowie Nowego Targu, Szczawnicy i Rabki-Zdrój oraz wójtowie Krościenka nad Dunajcem, Lipnicy Wielkiej, Szaflar, Łapsz Niżnych, gminy Nowy Targ, Ochotnicy Dolnej, Czarnego Dunajca, Raby Wyżnej, Czorsztyna, Spytkowic i Jabłonki.

opr. s/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl