Golemo
Aktualności
Środa, 12 kwietnia 2017 14:07

Samoloty zrzucą szczepionkę przeciwko wściekliźnie

Od 22 do 30 kwietnia na terenie Małopolski prowadzona będzie akcja ochronnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Z samolotów zrzucona zostanie szczepionka doustna. Część zostanie też wyłożona ręcznie w lasach.
Przynęty zawierające szczepionkę mają kształt walca. W środku umieszczony jest plastikowy pojemnik wypełniony płynną substancją. Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje, by nie dotykać i nie podnosić przynęt, ponieważ lisy, które wyczują na nich zapach człowieka będą je omijać.

Zaleca się, by w okresie wykonywania szczepień i 14 dni po ich zakończeniu nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów prowadzić psy na smyczy i w kagańcu. Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, by można je było poddać obserwacji. W żadnym wypadku nie należy rozłamywać przynęty, ponieważ płynna szczepionka może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką należy natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

szel

źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl