Golemo
Aktualności
Piątek, 6 kwietnia 2018 23:10

Sąd Rejonowy jest już w nowym miejscu

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu ma nową siedzibę. Dzisiaj odbyło się oficjalne otwarcie budynku przy ul. dra Juliana Smolika 1, gdzie zostało przeniesionych kilka wydziałów i oddziałów sądu znajdujących się do tej pory w trzech różnych miejscach miasta.
W dzisiejszym spotkaniu wziął udział m.in. starosta nowosądecki Marek Pławiak.

To pierwsza inwestycja Skarbu Państwa zrealizowana w formule partnerstwa prywatno-publicznego. Generalny wykonawca – firma WARBUD S.A. – oddał budynek do użytkowania na sześć miesięcy przed umownym terminem. Gmach Sądu Rejonowego w Nowym Sączu powstał błyskawicznie i zgodnie z planem. Obecnie wszystkie rozprawy są już przeprowadzane w nowej siedzibie.

W obiekcie znalazło się 18 sal rozpraw, okazały hol, cztery kondygnacje naziemne i jedna podziemna. Zastosowano nowoczesne rozwiązania technologiczne i energetyczne stwarzając komfortowe miejsce pracy dla około 220 osób. Do budowy zużyto m.in. 9000 metrów sześciennych betonu i 600 ton stali.

Do nowego budynku zostały przeniesione wszystkie Wydziały i Oddziały Sądu ‒ dotychczas zlokalizowane w trzech obiektach.

- Jest to rozwiązanie bardzo korzystne z punktu widzenia zarządzania Sądem, w szczególności w zakresie kierowania zespołem pracowników. Stanowi również duże ułatwienie dla klientów szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości. Nasi petenci mogą teraz w jednym miejscu załatwić wszystkie swoje sprawy wymagające kontaktu z Sądem - mówi Dariusz Rams, prezes Sądu Rejonowego w Nowym Sączu.

Inwestycja przebiegała pod nadzorem wielu instytucji.

‒ Jako partner prywatny, dostarczyliśmy kompleksowe usługi: projektową, budowlaną, finansowania i zarządzania. Charakterystyczne dla formuły PPP jest to, że budujemy niejako dla siebie. To my później utrzymujemy ten obiekt przez 20 lat, to my ponosimy koszty jego remontów czy zużycia energii. Dlatego projektowaliśmy budynek w sposób przemyślany. Postawiliśmy na wysoką jakość materiałów i technologii. Od samego początku postrzegamy ten projekt jako wyjątkowo prestiżowy, dlatego do realizacji oddelegowaliśmy naszych wybitnych inżynierów - mówi Mirosław Józefczuk, członek Zarządu WARBUD S.A.

Przedsięwzięcie o łącznej wartości blisko 125 mln zł prowadzone było przy wsparciu merytorycznym Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz pod nadzorem Banku Gospodarstwa Krajowego i Ministerstwa Sprawiedliwości.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: Łukasz Piebiak – wiceminister sprawiedliwości, Witold Słowik - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, parlamentarzyści, prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, zastępca prezydenta Wojciech Piech, a także przedstawiciele firmy WARBUD i oczywiście pracownicy Sądu. Gości witał Zbigniew Krupa - Prezes Sądu Okręgowego w Nowym Sączu oraz Dariusz Rams - Prezes Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Nowy obiekt poświęcił ks. biskup Andrzej Jeż.

olsz/ zdj. Maria Olszowska
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl