Aktualności
Środa, 9 marca 2016 13:49

ŚDM Kraków – zamieszanie i specustawa

Wielkimi krokami zbliżają się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Im bliżej do tego ważnego dla wszystkich wiernych wydarzenia, tym więcej pojawia się w mediach informacji. Nie zawsze potwierdzonych przez organizatorów. Tymczasem władze kraju przygotowały specjalna ustawę na czas wizyty w Polsce papieża Franciszka.
Od niemal samego początku rozpoczęcia przygotowań do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 było wiadomo, iż główne spotkanie młodych pielgrzymów z całego świata z papieżem Franciszkiem odbędzie się w Brzegach koło Wieliczki. Jakże wielkie musiało być zdziwienie, gdy nagle Kraków i okolice obiegła wieść, że do kulminacyjnego momentu ŚDM być może dojdzie jednak w innym miejscu?

Organizatorzy jednak szybko ostudzili spekulacje. Biuro Prasowe Światowych Dni Młodzieży poinformowało, że Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 „nie rozważa zmiany lokalizacji miejsc spotkań papieża Franciszka z młodzieżą podczas ŚDM: krakowskich Błoń i Campus Misericordiae”. Co więcej, „Komitet nie będzie także komentował informacji na ten temat, przekazywanych mediom przez inne strony”.

Tymczasem, aby do żadnego zamieszania w lipcu nie doszło i aby – co najważniejsze – było bezpiecznie, rząd przygotował specjalną ustawę, której przepisy usprawnią organizację wizyty papieża Franciszka w Polsce oraz Światowych Dni Młodzieży w dniach 25 – 31 lipca 2016 r.

Jednym z głównych zapisów tego swoistego super-prawa jest potrzeba opracowania przez organizatora Światowych Dni Młodzieży - a więc Archidiecezję Krakowską - planu zapewnienia bezpieczeństwa. Jak podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, plan powinien zawierać m.in informację o sposobie identyfikowania uczestników i innych osób biorących udział w ŚDM. Projekt ustawy przewiduje przyznanie policji uprawnień podobnych do wskazanych w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych, z których będzie mogła z nich korzystać do końca sierpnia 2016 r. Uprawnienia te dotyczą gromadzenia danych o osobach stwarzających zagrożenie, w tym uzyskanych i przetwarzanych przez inne służby i instytucje oraz organy ścigania innych państw. I to bez wyjątku – współpracownicy szefowej rządu zaznaczają, że policja będzie mogła także sprawdzić wolontariusza, czy nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Natomiast Straż Ochrony Kolei będzie mogła przeszukać bagaż podróżnych a z prawa tego może korzystać od 18 lipca do 2 sierpnia 2016 roku.


eł/ zdj. Łukasz Razowski
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl