Festiwal Kiepury
Aktualności
Piątek, 13 września 2019 21:25

Rządowe pieniądze na dwie karetki. Będą stacjonować w Ochotnicy Dolnej i Bukowinie Tatrzańskiej

Na Podhalu gościła dziś wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, która podpisała z dyrektorami szpitali w Nowym Targu i Zakopanem umowy w ramach programu wymiany ambulansów.
Umowy podpisano w nowotarskim szpitalu oraz w punkcie stacjonowania karetki w Bukowinie Tatrzańskiej. Podpisy na nich, oprócz wiceminister, złożyli dyrektorzy obu szpitali Marek Wierzba i Regina Tokarz, a gośćmi uroczystości byli posłowie Anna Paluch i Edward Siarka.

W obu przypadkach dofinansowanie do zakupu karetek przez szpitale w Nowym Targu i Zakopanem wynosi 400 tysięcy złotych. Po zakupie nowe karetki stacjonować będą w Ochotnicy Dolnej i Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie zastąpią stare, wysłużone samochody.


- Przekazana kwota pozwoli na zakup bardzo dobrej karetki, w przypadku Zakopanego z napędem na cztery koła – podkreśla Józefa Szczurek-Żelazko wiceminister Zdrowia i Opieki Społecznej. - Nasz resort zdecydował że sfinansujemy zakup nowych pojazdów tam, gdzie karetki są najstarsze i mają największy przebieg. I jedna z nich wytypowana została właśnie w Zakopanem – ta stacjonująca w Bukowinie Tatrzańskiej. Wydarzenia, które w sierpniu rozegrały się w Tatrach kiedy to 157 osób wymagało natychmiastowej pomocy medycznej pokazują jak ważne jest Pogotowie Ratunkowe. A szpital zakopiański znakomicie sobie w tej sytuacji poradził. Wiceminister zdrowia podkreśliła, że drugie dofinansowanie na zakup karetki dostał szpital w Nowym Targu. – Mogę zapewnić, że nowa karetka rozpocznie dyżurowanie w Bukowinie Tatrzańskiej od 1 stycznia – zapewnia Regina Tokarz dyrektor Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. – Przetarg już jest ogłoszony na zakup pojazdu i karetka ma być dostarczona dla nas najpóźniej 1 grudnia. Bardzo możliwe, że nowy ambulans rozpocznie pracę na Święta Bożego Narodzenia, ale pewną datą jest początek 2020 roku. Zaznaczyliśmy że karetka musi mieć napęd na cztery koła – jaki to ostatecznie będzie pojazd o tym zdecydują wyniki przetargu. Dyrektor Regina Tokarz podkreśla, że zakopiański Szpital i Pogotowie Ratunkowe działają w specyficznym górskim terenie w dodatku gdzie w sezonach turystycznych wypoczywa jednorazowo ponad 100 tysięcy osób.

– Karetka i wyposażenie to nie wszystko – podkreśla Regina Tokarz dyrektor zakopiańskiego szpitala. – Najważniejsi są ludzie – ratownicy medyczni pracujący w pogotowiu, lekarze i cały personel medyczny naszej placówki, są to doskonali fachowcy. Na stałe szpital w Zakopanem dysponuje trzema karetkami dyżurującymi non stop, w sezonie turystycznym jest dodatkowy zespół ratownictwa medycznego, który stacjonuje codziennie przez 12 godzin właśnie w Bukowinie Tatrzańskiej. – Ratownictwo Medyczne to bardzo ważna część służby zdrowia – podkreśla obecna na uroczystości Anna Paluch posłanka Prawa i Sprawiedliwości. – Pogotowie działa tutaj często w ekstremalnie trudnych warunkach – dlatego cieszę się że oba szpitale w Zakopanem i w Nowym Targu otrzymały po 400 tysięcy złotych. Priorytetem jest zapewnienie mieszkańcom i turystom szybkiej, fachowej pomocy.

r/ źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki, Szpital Powiatowy w Zakopanem, zdj. Anna Paluch / Facebook
TdP
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl