Golemo
Aktualności
Piątek, 19 czerwca 2015 00:35

Rozpoczyna się festiwal "Echo Trombity"

W Nowym Sączu startuje dziś największa i najważniejsza impreza gromadząca muzyków grających w orkiestrach dętych. "Echo Trombity" to festiwal, którego celem jest wyrównywanie różnic w dostępie do kultury, pobudzanie kulturalnych inicjatyw społecznych oraz stwarzanie na poziomie lokalnym warunków do rozwoju muzycznej twórczości amatorskiej.
Ta wielka impreza dla amatorskiego ruchu muzycznego orkiestr dętych Małopolski, rokrocznie spotyka się z bardzo dużym zainteresowaniem zespołów i publiczności. Do Miasteczka Galicyjskiego, gdzie się obywa zjeżdżają orkiestry wyłonione w powiatowych etapach eliminacyjnych, by rywalizować w kilku kategoriach o miano najlepszej orkiestry Małopolski licznie przybywają sympatycy mocnej dętej muzyki, ale też przypadkowi turyści, niejednokrotnie tacy, którzy dopiero tam popadają w zamiłowanie do orkiestr dętych.

Do tegorocznego drugiego etapu, będącego zarazem 38. Finałem Małopolskiego Przeglądu Orkiestr Dętych, komisja artystyczna zakwalifikowała ok. 35 orkiestr dętych i big bandów. W czasie trzydniowego spotkania (19 - 21 czerwca 2015 r. w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu), spotkania orkiestry będą oceniane będą w 4 kategoriach: orkiestry strażackie, orkiestry działające przy zakładach pracy, ośrodkach kultury i stowarzyszeniach, orkiestry parafialne, orkiestry rozrywkowe i big bandy.

Do Festiwalu organizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" zakwalifikowała się także Nowotarska Miejska Orkiestra Dęta, osiągając w etapie powiatowym zaszczytne pierwsze miejsce. Orkiestra ze Stolicy Podhala zaprezentuje się przed komisją w niedzielne popołudnie.

- Przed nami duże zobowiązanie. Musimy wypaść jak najlepiej. I chociaż konkurencja jest olbrzymia, to damy z siebie wszystko - zaznacza kapelmistrz Marcin Musiak.

Przesłuchania otwarte dla publiczności odbywać się będą: w piątek od 15:00, w sobotę od 16:00 i w niedzielę od 15:00.

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się we wrześniu podczas koncertu laureatów w MCK SOKÓŁ.

Piotr Twardowski, zdj. Dmitrij Akinin
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl