Aktualności
Sobota, 18 lipca 2015 17:17

Rozpoczyna się Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu

Poranną Mszą św. rozpocznie się w niedzielę w Nowym Sączu 23. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór. Wieczorny korowód doprowadzi uczestników na nowosądecki Rynek, gdzie o godz. 20 rozpocznie się koncert inauguracyjny.
Podczas festiwalu na scenie będzie można m.in. zobaczyć egzotyczny zespół folklorystyczny z Tajwanu, a także grupy z izraelskiej Galilei oraz z Albanii, po raz pierwszy goszczące na sądeckiej scenie.

W tegorocznym Święcie Dzieci Gór weźmie udział 12 zespołów folklorystycznych, w tym 6 zagranicznych.

Polskie zespoły, to grupy: Piątkowioki z Piątkowej, Zasadnioki z Zasadnego, Mała Brenna z Brennej, Jaferniocek z Ostrowska, Krakowiaczek z Grojca oraz Mali Lipniczanie z Lipnicy Wielkiej, będą stanowiły pary kamrackie dla zespołów zagranicznych. Będą to zespoły z Albanii, Litwy, Mołdawii, Tajwanu, Serbii i Izraela.

Hasło festiwalu: „Dziecięca przyjaźń buduje pokój świata dorosłych”. Każdy polski zespół ma swojego zagranicznego partnera, dzieci razem występują, razem mieszkają, razem się bawią.

Podczas festiwalu będzie można zobaczyć m.in. egzotyczną prezentację zespołu Alisan Tsou z Tajwanu, czyli żywiołowy i niezwykle barwny rytuał bitewny mayashubi, oraz ciekawy rytuał związany z rolnictwem homeyaya. Ciekawie zapowiada się też występ zespołu Naseje - Folklore Dancing Dabka z Izraela, który zaprezentuje ludowy radosny taniec Daba.

Festiwalowym prezentacjom będzie przyglądało się międzynarodowe jury złożone z etnografów, etnologów, choreografów i ekspertów od muzyki etnicznej.

Święto Dzieci Gór zakończy się 26 lipca krakowiakiem, którego zatańczą wszyscy młodzi górale biorący udział w tym wydarzeniu.

Organizatorem Święta Dzieci Gór jest Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

opr.s/ zdj arch MCK Sokół
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl