Aktualności
Poniedziałek, 21 lipca 2014 11:57

Rozpoczęło się Święto Dzieci Gór

NOWY SĄCZ. Sygnał trąbity w wykonaniu gospodarza koncertów Józefa Brody z Koniakowa oraz tradycyjna formuła "XXII Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór uznaję za otwarty”, wypowiedziana przez marszałka województwa Marka Sowę, obwieściły rozpoczęcie jednego z najbardziej znanych Festiwali w Małopolsce.
Inauguracyjny koncert poprzedził barwny korowód, podziwiany przez licznie zgromadzonych widzów. Podczas uroczystego powitania dzieci, jak co roku, otrzymały symboliczne klucze do miasta. Rozdawał je marszałek Marek Sowa wraz z parlamentarzystami: Wiesławem Janczykiem i Andrzejem Romankiem, radnymi województwa: Martą Mordarską i Leszkiem Zegzdą, wiceprezydent Nowego Sącza Bożeną Jawor oraz dyrektorem Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” Antonim Malczakiem. – Klucze zostały oddane w dobre ręce. Od 22 lat Sądecczyzna bardzo ciepło przyjmuje zespoły dziecięce z całego świata. Jestem przekonany, że tak będzie również w tym roku i wszyscy przyjmiemy je bardzo gościnnie. Przez najbliższe dni Nowy Sącz będzie tętnił życiem i rozbrzmiewał wspaniałą muzyką – zaznaczył marszałek Marek Sowa.

W koncercie inauguracyjnym z krótkimi programami wystąpiły wszystkie zespoły biorące udział w Festiwalu, dając zapowiedź atrakcji nadchodzącego tygodnia. Każdy dzień dedykowany jest innej grupie zagranicznej, wraz z którą na scenie prezentuje się bliźniaczy zespół polski.

XXII Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór” to 8 dni prezentacji, występów i imprez towarzyszących w różnych miejscowościach Małopolski (Muszyna, Limanowa, Biecz, Gródek nad Dunajcem) oraz w Bardejowie na Słowacji. W tym roku na dziecięce święto przybyły grupy z Chorwacji, Grecji, Gruzji, Węgier Martyniki i Austrii. Zgodnie z ideą festiwalu każdemu z sześciu polskich dziecięcych zespołów folklorystycznych przyporządkowywana jest grupa dziecięca z zagranicy, dzięki czemu powstają tzw. pary kamrackie. Wspólne przygotowywanie występów, zabawa i wypoczynek umożliwiają dzieciom zawarcie przyjaźni z rówieśnikami wywodzącymi się z odmiennych kręgów kulturowych i religijnych. W tegorocznej edycji wydarzenia bierze udział ok. 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat.

Festiwal, którego organizatorem jest Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” – instytucja kultury Województwa Małopolskiego, potrwa do 27 lipca br. szczegółowe informacje oraz program znajdują się pod adresem: www.swietodziecigor.pl.

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl