Kopalnia
Aktualności
Piątek, 2 marca 2018 08:30

Rewitalizacja małopolskich miast i miasteczek

Park zdrojowy w Rabce-Zdroju to miejsce wypoczynku dzieci z całej Polski. Dzięki środkom unijnym w jego bliskim sąsiedztwie powstanie długo oczekiwana siedziba teatru lalek "Rabcio".
Nowoczesny teatr lalek w Rabce-Zdroju, zupełnie odmieniony park miejski w Miechowie czy centrum kultury i filmu w Suchej Beskidzkiej – to tylko niektóre spośród 28 projektów, które zostaną zrealizowane za sprawą unijnego dofinansowania na rewitalizację mniejszych miejscowości z naszego regionu. Jedno jest pewne – dzięki nim już niedługo małe miasta z Małopolski zmienią się nie do poznania.

- Samorząd województwa przekazał aż 177 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację małych i średnich miast z całego regionu. Swoje oblicze zmienią jednak nie tylko zaniedbane dotychczas parki, place czy budynki. Co najważniejsze, dofinansowane projekty pozwolą mieszkańcom ciekawie spędzić czas. Przedsiębiorcy z okolicy mogą z kolei liczyć na rozwój ich firm i większe zyski - mówi wicemarszałek Stanisław Sorys i dodaje, że unijne wsparcie na rewitalizacje kierowane jest przede wszystkim do tych miejsc, w których dotychczas widoczne były problemy społeczne i w związku z tym potrzebna jest interwencja.

W samym centrum Suchej Beskidzkiej zostanie zbudowane centrum kultury i filmu, które będzie nosić imię Billy’ego Wildera – amerykańskiego scenarzysty, reżysera, producenta i autora słynnej komedii "Pół żartem, pół serio”. Dzięki temu mieszkańcy Suchej Beskidzkiej będą mogli ciekawie spędzić popołudnia oglądając wyjątkowe filmy czy biorąc udział w ciekawych wydarzeniach na temat historii kina. To jednak nie wszystko – dzięki organizowanym warsztatom i inspirującym spotkaniom, być może młodzi mieszkańcy regionu sami zarażą się filmową pasją i zdecydują się pójść w ślady Wildera? A warto podkreślić, że hollywoodzki twórca był bardzo związany z Małopolską – urodził się w 1906 r. właśnie w Suchej Beskidzkiej.

Na nowe, ciekawe wydarzenia mogą liczyć też miłośnicy teatru. W Rabce-Zdroju zostanie wreszcie zbudowana nowoczesna i funkcjonalna siedziba teatru lalek "Rabcio”, który – choć działa od 1949 r. – do dziś nie doczekał się siedziby z prawdziwego zdarzenia. Teraz, dzięki unijnemu wsparciu w wysokości prawie 6 mln zł, aktorzy będą mogli pracować w odpowiednich warunkach i prezentować nowe sztuki dzieciom oraz ich rodzicom. A warto podkreślić, że znaczna część widowni to nie tylko mieszkańcy Rabki-Zdroju i okolic, ale też dzieciaki przyjeżdżające z całej Polski do małopolskiego uzdrowiska, aby podreperować swoje zdrowie.

Dzięki prawie 13 mln z RPO całkowicie zmieni swoje oblicze także park miejski w Miechowie. Mieszkańcy znajdą w nim mnóstwo ciekawych możliwości spędzenia wolnego czasu – powstaną w nim chociażby korty tenisowe, boiska do gier zespołowych, nowe place zabaw dla dzieci oraz trasy do jazdy na rolkach i rowerach. Po sportowym wypoczynku będzie można zaczerpnąć oddechu piknikując na wyspie, która znajduje się pośrodku płynącego przez park potoku – Miechówki. Nowy blask zyska też zabytkowy "Dom Ogrodnika”, w którym mieszkańcy będą mogli spotykać się i wspólnie spędzać czas.

Nowe miejsca wypoczynku powstaną też w Małopolsce Zachodniej. Przykłady? Chociażby Beskid Andrychowski i Pańska Góra – najbardziej wysunięte na północ wzniesienie pasma. Zyska ona ścieżki rowerowe i spacerowe, które zimą zamienią się w trasy narciarstwa biegowego z prawdziwego zdarzenia. Powstaną w nim też place zabaw i specjalne strefy rekreacji, a nawet... park trampolin. Nowe oblicze zyska też zaniedbany dotychczas sad oraz zarastający Staw Anteckiego. Jedno jest pewne – choć już dziś Pańska Góra nazywa jest „zielonymi płucami” Andrychowa, to dzięki unijnemu wsparciu w wysokości prawie 12 mln zł będzie tam można nie tylko lepiej wypocząć, ale też być jeszcze bliżej natury.

opr.s/

źródło: UMWM

TdP
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl