Aktualności
Piątek, 28 marca 2014 20:09

Projekt Polska Cyfrowea Równych Szans (PCSR)

Ponad 157 tysięcy uczestników zajęć, 2731 wolontariuszy - Latarników Polski Cyfrowej, ponad 20 tysięcy zajęć w środowiskach lokalnych – tak w liczbach wygląda realizacja programu POLSKA CYFROWA RÓWNYCH SZANS - największej w Polsce inicjatywy na rzecz aktywizacji cyfrowej pokolenia 50+
Polska Cyfrowa Równych Szans (PCRS) to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” i Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji finansowane w ramach „Projektu systemowego - działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu”.

Realizowane od początku 2013r. spotyka się z dużym zainteresowaniem osób z pokolenia 50+, którzy dzięki zajęciom z Latarnikami Polski Cyfrowej – wolontariuszami przeszkolonymi w ramach programu, stawiają swe pierwsze kroki w świecie Internetu i komunikacji elektronicznej. Latarnicy prowadzą swoje w świetlicach wiejskich, domach kultury, pracowniach komputerowych i bibliotekach. Lokale udostępniają im samorządy, organizacje pozarządowe a nawet osoby prywatne.

Latarników Polski Cyfrowej z całego kraju wspiera centrum kompetencji cyfrowych – “kwatera główna” programu zlokalizowana w Tarnowie, gdzie powstała pierwotna koncepcja PCRS, zaakceptowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

W województwie małopolskim aktywnie działa 220 Latarników Polski Cyfrowej, obejmując swym działaniem od stycznia 2013r. aż 13 941 mieszkańców regionu w wieku 50+ (3 miejsce w Polsce, po woj. śląskim i lubelskim), uczestniczących w 2071 zajęciach (co daje im pod tym względem 2 miejsce w Polsce, po woj. śląskim).

- PCRS stworzyliśmy w oparciu o wyniki badań społecznych oraz doświadczenia naszego Stowarzyszenia, które od kilku lat realizuje różnorodne projekty integracji cyfrowej w wielu regionach Polski. Ten całkowicie nowy model e-aktywizacji pokolenia 50+ ukierunkowany jest przede wszystkim na przełamywanie obaw przed korzystaniem z Internetu, uświadamianie korzyści z usług cyfrowych i inspirowanie do samodzielnej realizacji indywidualnych potrzeb dorosłych dzięki wykorzystaniu treści i usług cyfrowych – mówi Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”, pomysłodawca programu PCRS. Latarnicy stali się częścią codzienności wielu polskich gmin i miast, ich aktywność jest dobrze postrzegana przez pokolenie 50+. Dlatego też Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zdecydowało się przedłużyć obecną fazę programu do końca czerwca 2015roku.
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl