Aktualności
Czwartek, 19 lutego 2015 20:47

Projekt „5000 metrów nad poziom cukru” - wyprawa w góry pacjentów i lekarzy

Celem projektu „5000 m nad poziom cukru” zainicjowanego przez dr hab. Tomasza Klupę, prof. UJ z Kliniki Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie jest stworzenie zespołu pacjentów i lekarzy zajmujących się cukrzycą, którzy wspólnie będą chodzić w góry.
To okazja dla bezpiecznej (pod kontrolą lekarską) optymalizacji insulinoterapii w warunkach tego rodzaju wysiłku fizycznego i wzajemnej wymiany doświadczeń. W przypadku wypraw w wyższe góry planowane jest także przeprowadzenie szeregu badań sprawdzających adaptację organizmu pacjenta z cukrzycą typu 1 do wysiłku w warunkach zmniejszonej ilości tlenu.

Pierwszym etapem projektu była wyprawa w Gorce trasą Maratonu Gorczańskiego. Uczestnicy przeszli wspólnie w ciągu 2 dni 42 km po górach, żaden z pacjentów nie miał większych problemów z kontrolą glikemii, grupa świetnie się zintegrowała.

Celem kolejnej wyprawy także były Gorce, ale w zimie. Organizatorzy chcieli udowodnić, iż młodzi pacjenci z cukrzycą typu 1 doskonale poradzą sobie w górach także w najtrudniejszych, zimowych warunkach. W dniach 13-15.02.2015 miał miejsce w Gorcach "Zimowy Obóz Przetrwania" dla chorych z cukrzycą typu 1. Razem z lekarzami ekipa liczyła 25 osób. Najważniejszym celem obozu było przetrwanie nocy w warunkach jak najbardziej zbliżonych do tych, panujących w górach lodowcowych. Obóz obejmował naukę poruszania się w rakietach śnieżnych, pokonywania przeszkód terenowych za pomocą lin i technik wspinaczkowych, usprawnienia komunikacji w grupie i zbudowanie zespołu, będącego w stanie zmierzyć się z górami wyższymi. Bardzo ważnym elementem było poznanie zasad pierwszej pomocy przy zejściu lawiny śnieżnej, posługiwania się detektorem lawinowym, sondą i zapoznanie się z taktyką prowadzenia akcji ratunkowej.

Dwoma najważniejszymi wyzwaniami obozu były:
- przejście kilku kilometrów w górach, w rakietach śnieżnych, w ciężkim, kopnym śniegu do miejsca obozowania. Było to wyzwanie nie tylko fizyczne, ale i medyczne - brak było dotąd wskazówek jak modyfikować insulinoterapię przy tego rodzaju wysiłku fizycznym przy niskich temperaturach - udało się!
- obozowanie na jednej z polan na północnych stokach Gorców - dla wielu pacjentów był to pierwszy biwak w namiocie na śniegu, pierwszy nocleg w takich warunkach przy temperaturach dochodzących do minus 10 stopni. Pacjenci także poradzili sobie znakomicie!

Kolejnym celem projektu jest wrześniowy wyjazd w Alpy, na wysokość ponad trzech tysięcy metrów, następnie Kaukaz, a zakończeniem osiągnięcie tytułowych 5000 metrów w Andach. Inicjatorzy akcji chcieliby z jednej strony pokazać, iż pacjenci z cukrzycą typu 1 mogą bezpiecznie podejmować wyzwania takie jak wyjście w wysokie góry, z drugiej strony pragnęliby, aby przykład osób z cukrzycą był dodatkowym bodźcem dla osób zdrowych do zwiększenia ich aktywności fizycznej, generalnie niestety niskiej w naszym kraju.

Kierownikiem wszystkich wypraw jest Wojciech Wiltos - alpinista i podróżnik, zdobywca nagrody podróżniczej Kolosa za wyprawę do Chile - Atacama 2000, kierownikiem medycznym jest dr hab. Tomasz Klupa, prof. UJ, a opieki przewodnickiej podjął się znany zakopiański himalaista Maciej Pawlikowski.

opr.s/ zdj. Grzegorz Gaj

źródło: materiał prasowy

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl