Kuter
Aktualności
Poniedziałek, 14 stycznia 2013 21:58

Prezydent Komorowski: "Tu na Podhalu widać, że charakter góralski, skłonność do indywidualizmu, przynosi dobre efekty" (zdjęcia)

Goszczący w gminie Bukowina Tatrzańska - najpierw na Kotelnicy Białczańskiej, a potem w Termach Bukovina, prezydent Bronisław Komorowski wielokrotnie podkreślał, że Podhale stało się przykładem dla całej Polski, przykładem tego, że zgoda buduje.
- Podhale nie było krainą mlekiem i miodem płynącą. To nie była kraina wielkiego bogatego rolnictwa, tu nie wydobywano żadnych minerałów, ropy naftowej, gazu nie ma i nie było. A jednak okazuje się, że w każdym miejscu, jeśli są ludzie obdarzeni przez Pana Boga odwagą, umiejętnościami, pracowitością, można znaleźć skarby, które decydują o tym, że następne pokolenia będą żyły, mieszkały coraz lepiej. To widać na Podhalu. Widać to, że tu praca ludzka i pełna odwaga przynosi dobre efekty. Pan Bóg obdarzył tę krainę wspaniałymi widokami, wspaniałą przyrodą, a nas Polaków, wszystkich, nie tylko górali, nie najłatwiejszymi charakterami - pewną skłonnością do indywidualizmu, do działania samodzielnego, i postawił przed nami zadanie, żeby z tymi charakterami wydobyć to, co cenne, co wielkie, co wspaniałe w krainie, którą gospodarzymy. Tu na Podhalu widać, że ten charakter góralski, ta skłonność do indywidualności, do indywidualizmu, przynosi dobre efekty, jeśli styka się z umiejętnościami ludzi, szukania tego co wspólne. Szukania formuły współdziałania, aby lepiej rozwiązywać sprawy wspólne i lepiej zagospodarowywać to co jest wspólne. Jeżdżąc dzisiaj na nartach w Białce Tatrzańskiej widziałem to na własne oczy, że zgoda tu buduje. Nie buduje jeszcze w całej Polsce. Można wskazać w Polsce wiele miejscowości, które tego nie potrafią, nie potrafią przełamać, przekonać się do współdziałania. Są i takie miejsca w Polsce, gdzie niezgoda rujnuje - podkreślił prezydent na spotkaniu z mieszkańcami w Hotelu Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej.

Bronisław Komorowski gratulował inwestorom i władzom samorządowym za wspólne działanie i rozwijanie regionu. - Dzięki temu ten region staje się dobrym przykładem dla całej Polski, ale i wyznacznikiem standardów - podkreślił. - Chciałem Państwu serdecznie podziękować, że mogę z całego serca, z głębokim przekonaniem powiedzieć tutaj na Podhalu: potrafimy! To od nas zależy, czy będziemy potrafili jeszcze więcej. Ja z największą przyjemnością włączę się w każde działanie na rzecz tego regionu. Bo zawsze najłatwiej pomaga się tym ludziom, którzy sobie sami radzą - dodał żartem na koniec.

Po wystąpieniu Bronisław Komorowski spotkał się z zaproszonymi do Bukowiny Tatrzańskiej władzami samorządowymi powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego - starostami, burmistrzami i wójtami.

r/ma/ zdjęcia Michał Adamowski

źródło: Podhale24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl