Festiwal Kiepury
Aktualności
Środa, 3 czerwca 2009 17:37

Premier Donald Tusk na wystawie w Nowej Hucie

3 czerwca (środa) o godz.16.00 odbędzie się otwarcie wystawy upamiętniającej najważniejsze wydarzenia 1989 roku. W uroczystości udział weźmie prezes Rady Ministrów Donald Tusk oraz Jerzy Miller, wojewoda małopolski.
O godz. 15.45 premier Donald Tusk złoży kwiaty pod Pomnikiem Solidarności przy Placu Centralnym w Nowej Hucie.

Wystawa prezentuje kluczowe wydarzenia roku 1989,m. in. Komitet Obywatelski, obrady Okrągłego Stołu, wybory 4 czerwca. Na wystawie podziwiać można zdjęcia przedstawiające działalność opozycyjną w Polsce od lat 70 i ukazujące bohaterów tamtych dni z Nowej Huty m.in. Mieczysława Gila i Macieja Macha.

Fotografie ukazują wydarzenia od roku 1976 w Radomiu i Ursusie: KOR i ROBCIO, stan wojenny i opór w latach 80-tych (głównie starcia z milicją i ZOMO w Nowej Hucie), a także obrady okrągłego stołu i wybory z 4 czerwca 1989 roku. Autorami zdjęć prezentowanych na wystawie są Erazm Ciołek, Stanisław Markowski, Jacek Wcisło i Andrzej Stawiarski.

Otwarcie wystawy „Od opozycji do wolności” odbędzie się w środę (3 czerwca) o godz. 16.00 w siedzibie przyszłego Muzeum PRL (dawne kino Światowid) w Nowej Hucie.

Ekspozycję można zobaczyć przy alei Jana Pawła II (budynek dawnego kina Światowid, Osiedle Centrum E) do 31 sierpnia w godzinach od 11.00 do 19.00 (oprócz poniedziałków).

źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

TdP
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl